Müzik Eğitimcileri Derneği (MÜZED) Genel Merkezi Meşrutiyet Caddesi Hatay Sokak No: 5/ 10 Kızılay- ANKARA
(312) 419 03 98 bilgi@muzed.org.tr

2020-2021 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI KUTLU OLSUN

ULUSÇA KOVİD 19 SALGININA KARŞI SAVAŞIM YÜRÜTTÜĞÜMÜZ GÜNLERDE UZAKTAN EĞİTİM YÖNTEMİYLE YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA BAŞLADIK

ÜLKEMİZİN VE İNSANLIĞIN KOVİD 19 SALGININI YENECEĞİ; SEVGİLİ ÖĞRENCİLERİMİZLE SINIF ORTAMINDA, COŞKUYLA, YÜZYÜZE EĞİTİMİN YAPILACAĞI GÜNLERİN UZAK OLMADIĞINA İNANIYORUZ.

SEVGİLİ ÖĞRENCİLERİMİZİN, SEVGİLİ MESLEKTAŞLARIMIZIN, SAYGIDEĞER VELİLERİMİZİN, TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARIMIZIN, YÖNETİCİLERİMİZİN VE ULUSUMUZUN 2020-2021 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINI KUTLAR, BAŞARILAR DİLERİZ.

MÜZİK EĞİTİMCİLERİ DERNEĞİ (MÜZED) MERKEZ YÖNETİM KURULU

Fotoğraf: MÜZED Bolu Çocuk Sanat Atölyeleri Ankara Konseri (02.05.2017)

KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN…

PROF. DR. KADİR KARKIN’I KAYBETTİK

Türk müzik eğitimine, müzik öğretimi kurumlarına değerli hizmetlerde bulunmuş bir eğitimcimizi, sanatçımızı daha kaybettik. Adıyaman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi emekli Dekanı, Müzik Eğitimcileri Derneğimizin örnek, sorumlu üyelerinden Prof. Dr. Kadir Karkın, 23 Haziran 2020 akşamı tedavi gördüğü Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yaşama gözlerini yumdu.

Prof. Dr. Kadir Karkın, 26 Haziran 2020 Cuma günü, Muğla İli, Fethiye İlçesi Çatalarık Yenişehir Mezarlığında öğle namazı sonrası son yolculuğuna uğurlanacaktır.

Allah rahmet eylesin. Ailesinin, öğrencilerinin, dostlarının, müzik eğitimcileri topluluğumuzun başı sağolsun.
Huzur ve ışık içinde uyusun.
Müzik eğitimcileri ve sanatseverler Prof. Dr. Kadir Karkın‘ın hizmetlerini unutmayacaktır.

MÜZED GENEL MERKEZİ

PROF. DR. KADİR KARKIN

1957 yılında Düziçi öğretmen okulunda öğrenci oldu. 1960 yılında Çapa öğretmen okulu müzik seminerinde Ekrem Zeki ÜN , Halil Bedii YÖNETKEN VE Tahir SEVENAY’’ın öğrencisi oldu. 1964 yılından itibaren 6 yıl ilkokul öğretmenliği süresince Ekrem Zeki ÜN İle de çalışmalarını sürdürdü. 1970 yılında İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsünde öğrenci oldu. Bu okulda Ekrem Zeki ÜN, Prof. Dr .Bülent TARCAN ile armoni ve kompozisyon çalışmalarını sürdürdü.1973 yılında Sinop Kız öğretmen okulunda 5 yıl öğretmenlikten sonra 1978 yılında İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümüne hoca olarak atandı. Atatürk Eğitim Enstitüsü Bölüm Başkanlığı yaptığı süre içinde okulu statüsü, Yüksek öğretmen okulu ve sonrada Atatürk Eğitim Fakültesi olarak değişti. Bu süre içinde; lisans tamamlama, yabancı dil sınavı aşamalarından geçti. 1986 yılında sanatta yeterlilik, 1987 yılında Yardımcı Doçentlik, 1988 yılında Doçentlik unvanlarını aldı.1989 yılında Malatya İnönü Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümünün kuruculuğunu üstlendi. 1994 yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesinde Profesör unvanını alarak aynı üniversitede Müzik Öğretmeliği Bölümünün kuruculuğunu üstlendi. 1999 yılında 9 Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı Başkanı iken Cumhuriyet Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığına atanarak Fakültesinin kuruculuğunu üstlendi. 2005 yılı Mart ayında atandığı İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlık Görevine atanarak Malatya’da görev yaptı. 04. 11. 2010 tarihinden itibaren de Adıyaman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı olarak görev yaptı. Emekliliğinden sonra Mersin İli Erdemli İlçesine yerleşti.Evli ve iki çocuk babasıdır.
Çalıştığı tüm kurumlarda yaylı çalgılar orkestrasını kurdu, çalıştırdı, il içinde ve dışında sayısız konserler verdi.Prof. Dr. Kadir Karkın, son olarak Erdemli Belediyesi Çağdaş Türk Müziği Korosunu çalıştırıyordu.

DEMEK Kİ SEN…

AHMET SAY,  Aydınlık, 22.08. 2014

Geçen hafta cumartesi günü, müzikçi ve müzik eğitimcisi dostumuz Prof. Kadir Karkın’ın “50. Sanat Yılı” dolayısıyla16surmanset Malatya’daki İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Konser Salonu’nda rüya gibi bir etkinlik izledik. Yurdun dört bir yanından gelen dostlarımızın yanı sıra, Malatya’daki müzikçi ve müzik eğitimcisi arkadaşlarımızla salon dolmuştu. Her konuşmanın ardından kısa bir konser parçasının seslendirilmesiyle duygu dolu bir içerik kazanan program, beni öylesi coşkulara yöneltti ki, o gün içimden söylediklerimi okurlarımıza olduğu gibi aktarmak istiyorum:

Hey benim Kadir Karkın Hoca’m! Müzikçi ve eğitimci olarak senin yaşam öykün, tam bir romandır aslında! Üniversitelerimizde müzik öğretmeni ve müzikbilimci yetiştirmek üzere, Anadolu’nun yedi bölgesine tek tek giden, yıllarını veren sensin! İstanbul’da, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü’nün Başkanı’yken ve üstelik doçent de olmuşken, şeytan mı dürttü seni nedir? 1970’li yılların sonlarında İstanbul’u yüzüstü bırakıp Malatya’daki İnönü Üniversitesi’ne gittin! Neymiş? Orada, Müzik Öğretmenliği Bölümü’nü kuracakmışsın! Bu işe beş yılını verdin. Sonra, Bolu’daki “Abant İzzet Baysal Üniversitesi”nde Müzik Bölümü Başkanlığı’na yöneldin. Artık profesör unvanını almıştın, durup dinlenmek varken İzmir’deki Dokuz Eylül Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü’ne gidip bu Bölümün Başkanlığı’nı üstlendin. Ertesi yıl, Sivas’taki Cumhuriyet Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar Fakültesi’nin kurucu dekanı olarak çalışmalara başladın. Orayı da kurdun bütün bölümleriyle. Sonra yeniden Malatya’da, bu kez İnönü Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar Fakültesi’nin kurucu dekanlığını yaptın; yeniden beş yılını daha sanat eğitimi için harcadın… Ve 2010 yılında, Adıyaman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Kurucu Dekan’ı olarak çalışmaya başladın…

Deli misin sen Kadir Hoca? Adıyaman’da bu kez konservatuvar falan kurdun ha? Seni gidi seniiii!

Zaten yurdun yedi bucağında müzik öğretmenliği bölümlerini kuran sensin! Güzel sanatlar fakültelerinin müzik bölümlerini kuran sen, resim ve heykel bölümlerini açan sensin! On tane müzik kitabı yazan sen, yüzlerce eğitsel konseri yöneten sensin! Gençlerimizin kafasını müzikti, resimdi, heykeldi, câiz olmayan yollara sürükleyen sensin! Demek ki sen.. sen cumhuriyet öğretmenisin!

https://www.aydinlik.com.tr/arsiv/ahmet-say-demek-ki-sen#2

KADİR KARKIN: SAYGIYI FAZLASIYLA HAK EDEN 50 YILIN ONURU..

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN, Sanattan Yansımalar, 05.09.2014

Kadim dost Ahmet Say arayıp “Kadir Karkın telefonunu istiyor, verebilir miyim?” diye sorduğunda yanıtım “Tabii” olmuştu. Prof. Kadir Karkın (d. 1944), adını hep Anadolu’nun bir köşesinden yankılanarak duyduğum, bildiğim bir müzik eğitimcisiydi. Şimdi Adıyaman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin dekanıydı. Arayıp da büyük bir tevazu içinde sevecen sesiyle “Malatya’da bir toplantımız olacak, sizi de aramızda görmek istiyoruz” deyince reddetmek olanaksızdı…

Ahmet Say’la birlikte 15 Ağustos gecesi Malatya’ya uçmak üzere Esenboğa’da, Gazililerin “piri”, hocaların hocası Prof. Dr. Ali Uçan ve Ankara Devlet Konservatuvarı hocalarından iyi viyolacı Doç. Bediz Kınıklı’yla buluştuk.

Biz niye Malatya’ya uçuyorduk? Program neydi? Bilinen, Kadir Karkın’ın 50. Eğitimcilik ve Sanat Yılı nedeniyle bir toplantı düzenlendiği ve üç saat kadar süreceğiydi! Bediz yanında viyola kutusunu taşıdığına göre bu toplantıda çalacaklar arasında olmalıydı.

Ertesi gün İnönü Üniversitesi GSF içinde, tablolar, seramikler arasından yürüyüp konser salonuna yönelirken, bu üniversite için unutulmaz katkılar yapan, belki de bu nedenle “halledilip” yıllarca hapiste çürütülen yurtsever insan Prof. Fatih Hilmioğlu’nu anmamak olanaksızdı.

“Prof. Kadir Karkın’ın 50. Sanat Yılı Saygı Buluşması” başlığı taşıyan bir A4’e sığdırılmış izlenceyi İnönü Üniversitesi GSF Dekan Yardımcısı Bülent Yılmaz, kısacık ama sıcak bir konuşmayla açtı. Prof. Kadir Karkın’ın özgeçmişini görüntüler eşliğinde sunuculuk görevini üstlenen Bolu İzzet Baysal Üniversitesi’nden Doç. Dr. Dolunay Akgül Barış’ın anlatısıyla izlerken, etrafında oluşan sevgi hâlesinin boşuna olmadığı anlaşılıyordu.

İlk konuşmacı, her zamanki ciddiyetiyle bir konferans metni hazırlamış olan Prof. Dr. Ali Uçan’ın “Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde de çalıştı” saptaması, Atatürk’ün kurtuluş savaşındaki “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır” nitelendirmesini anımsatıyordu. Şöyle bir kontrol edince, Düziçi, İstanbul, Sinop, Bolu, Sivas, İzmir, Malatya ve Adıyaman’la 7 bölgenin tamamlandığını gördüm. Karkın, kimileri gibi üç büyük kentten birine demir atmamış, nerede görev verilirse yurtsever bir eğitimci ve yönetici olarak kabul edip gitmiş ve ülkeye yeni bölümler, fakülteler kazandırmıştı.

Ahmet Say, ardından Prof. Dr. Halil Çivi’nin konuşmaları Karkın analizinde boş kalan        yerleri tamamlıyordu. Prof. Dr. Halil Çivi, iktisatçı olmasına karşın tıpkı Karkın gibi herkesin kaçmak için bahane aradığı Anadolu üniversitelerinde kurduğu fakülte ve adil yönetim anlayışıyla iz bırakmış “sağlam” bir insandı. Önce akademik, sonra şair yanını konuşturdu.

Halen İzmir ve Kıbrıs’ta eğitimciliği sürdüren, daha çok Ege bölgesinde çeşitli müzik    eğitim kurumlarının  kuruculuğunda bulunmuş  Ecole Normale mezunu Prof.  Memduh Özdemir, taa  Düziçi’ndeki çocukluk  yıllarından sınıf arkadaşı  gönül insanı Nurullah Ece ve  Sinop’tan öğrencisi Neşe  Özkoç’un  konuşmalarının arasına birer  dinleti serpiştirilmişti. Bu dinletilerde de, icracıların daha çok Kadir Karkın’ın eğitim amaçlı bestelerinin seslendirilmesine yer verilmişti.

Neler mi dinledik? Önce Karkın bestelerini sıralayalım: Beri Bak ( Seçkin Sardaş

Çelik-Ses, Saadet Kösreli-Piyano), Duyum, Üç Ayak ( Ersan Çiftçi-Keman, Saadet Kösreli-Piyano), Gökteki Yürek ( Bige Bediz Kınıklı-Viyola, Barış Topbaş-Piyano), Kar Suyu ( Yaylılar Topluluğu)

Malatya Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Goncagül Doğan Başkak, Özgür Sakalıuzun’un bağlaması eşliğinde okuduğu Acem Kızı’ndan sonra, sıcacık bir Malatya türküsüyle gönüllerimizi kazandı.

http://www.sanattanyansimalar.com/yazarlar/sefik-kahramankaptan/kadir-karkin-saygiyi-fazlasiyla-hak-eden-50-yilin-onuru/249/MÜZED ÜYE VE DOSTLARINA

Sayı       : 2020/04

Konu     : MÜZED Üyelerine yazı

19.05.2020

Müzik Eğitimcileri Derneğinin Değerli Üyeleri ve Dostları,

Kovid 19 adlı uluslararası salgına karşı yürütülen savaşım içinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyoruz. Başkomutanımız, Başöğretmenimiz  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ulusal Kurtuluş Savaşımızın karargâhı Türkiye Büyük Millet Meclis’ini kurmak ve bağımsızlık savaşımızı Anadolu’da örgütlemek üzere 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının 101. yılı kutlu olsun. Değerli üyelerimizin, dostlarımızın, ulusumuzun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.

İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı bu hafta sonu tamamlanıyor. Tüm üyelerimizin ve dostlarımızın Ramazan (Şeker) Bayramını şimdiden kutlarız.

Kovid 19 salgınının ülkemizde de bir tehlike olarak belirdiği günlerde devletimizin aldığı kararlara ve önlemlere uygun olarak MÜZED Merkez Yönetim Kurulumuz 13 Mart 2020 tarihli kararıyla toplu dernek ve müzik etkinliklerini ertelemişti. Derneğimizde yapılmakta olan orkestra, topluluk, koro, toplantı, konferans, söyleşi, dinleti, çalıştay, üye kahvaltısı, muzik atölyeleri vb. etkinliklerin tamamı bu kararımız doğrultusunda ve salgınla savaşımın ülkemizdeki seyrine bağlı olarak ertelenmiştir; yapılamamaktadır.

İnanıyoruz ki gerek ülkemiz ve gerekse dünya halkları, koronavirüse karşı yürütülen savaşımı kesinlikle kazanacaktır ve bunun ipuçları görülmeye başlamıştır. Ancak bilim insanlarımızın da vurguladığı gibi önümüzde hâlâ alınacak önlemleri kararlılıkla uygulamamız gereken ve sonrasında da yeni duruma uygun yaşam düzeninin kurulması gereken bir süreç bulunmaktadır. Dernek etkinliklerinde yeniden birlikte olacağımız günler uzak değildir.

Değerli üye ve dostlarımız, koşullar gereği dernek binamızı uzunca bir süredir açamasak bile binamızın kira, stopaj, apartman yönetimi, telefon, internet abonelikleri ve diğer bazı giderleri dernek saymanlığımızca ödenmektedir. Bu durumun daha uzunca bir süre devam edeceği bir gerçeklik olduğuna göre önümüzdeki ayların giderlerinin ödenmesinde derneğimiz zorlanacaktır.

MÜZED müzik öğretmenlerinin kendi elleriyle, emeğiyle yarattığı yirmibirinci yılına ulaşmış bir dernektir. Ve elbette bu sorunları kendi birikimiyle aşacaktır.

Sizlerden ricamız bu süreçte ödentilerin ödenmesi yoluyla derneğe omuz vermenizdir. Ödenti borcu miktarını muzediletisim@gmail.com veya bilgi@muzed.org.tr e-posta adreslerinden birine ileti göndererek öğrenebilirsiniz. İsteyen arkadaşlarımız ayrıca bağışta da bulunabilirler. Üyelik ödentileri ve bağışlar derneğin T.C. Ziraat Bankası Ankara Bakanlıklar Şubesindeki 3668994 5001 numaralı hesabına (Şube kodu: 1133 Bakanlıklar/ANKARA) (IBAN NO: TR 760001001133036689945001) yatırılmalıdır.

İçinden geçtiğimiz bu süreçte siz değerli üyelerimizin ve dostlarımızın derneğimizin bu çağrısına gereken duyarlılığı göstereceği inancıyla Merkez Yönetim Kurulumuz adına içten selamlarımızı, sağlık esenlik ve başarı dileklerimizi iletirim.

Refik SAYDAM

Müzik Eğitimcileri Derneği (MÜZED) Genel Başkan

1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN!

DEĞERLİ ÜYELERİMİZİN VE TÜM ÇALIŞANLARIN 1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN!

KORONAVİRÜSLE SAVAŞIMI KESİNLİKLE KAZANACAĞIZ. EVDE KAL TÜRKİYE!

Sevgili Üyelerimiz ve Sevgili Dostlarımız,

Bütün dünya ülkeleri ve ülkemiz Türkiye bir süredir Koronavirüs salgınıyla savaşıyor.

Ülkemizde bu savaşın karargâhında yorgunluk nedir bilmeyen, şehitler veren ama kararlılıkla başarıya odaklanan yiğit bilim insanlarımız ve sağlık ordumuz var. Şehitlerimizi, yitirdiğimiz tüm canlarımızı saygıyla anıyoruz.

Bu savaşın getirdiği zorunluluklar nedeniyle kentlerimiz, sokaklarımız sessizliğe büründü. İşyerlerimiz evden çalışmayı öne çıkardı. Okullarımız uzaktan eğitime geçti. Öğrencilerimizle sanal ortamlarda, ekranlarda birlikteyiz. Sanat etkinliklerini ekranlardan, bilgisayardan izliyor; kendi sanatsal etkinliklerimizi de aynı kanallardan paylaşıyoruz. Çalgılarımızı evlerimizde çalışıyor, araştırmalarımızı, incelemelerimizi evlerimizde yapıyor, kitaplarımızı evlerimizde okuyoruz. Eğitim ordusu olarak bugünkü görevimiz bilim insanlarımızın, sağlık ordumuzun başarısı için kurallara uymak ve bu örnek tutumumuzla öğrencilerimizin, velilerimizin, halkımızın evde kalmasını öncülük etmektir.

Önceden de sitemizde duyurduğumuz gibi, derneğimiz koronavirüs salgınıyla ilgili olarak bilim insanlarımızın uyarılarını ve devletimizin kararlarını dikkate almış; toplu dernek, müzik etkinlikleri Merkez Yönetim Kurulumuzun 13.03.2020 tarihli kararıyla 2020 Nisan Ayı sonuna kadar ertelenmişti. Ülkemizdeki salgınla savaşımın gelişimine bağlı olarak bu ertelemenin süresi uzatılabilecektir.

Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Onuncu Yıl Söylevi’nde önemle vurguladığı gibi: “Türk Milleti zekidir. Türk Milleti çalışkandır.” Türk Milleti, bilim insanlarımızın, sağlık ordumuzun öncülüğünde koronavirüsle savaşımı kesinlikle kazanacaktır. Okullarımızda, konser salonlarımızda, sokaklarımızda yeniden bir araya gelerek şarkı söyleyeceğimiz, günler uzak değildir. İnsanlık, koronavirüsün üstesinden gelecektir.

Sağlıklı günler için için hepimiz evlerimizde görev başındayız.

EVDE KAL TÜRKİYE!

Refik SAYDAM, Müzik Eğitimcileri Derneği (MÜZED) Genel Başkanı

MÜZED Türkiye Müzik Öğretmenleri Orkestrası

MÜZED Muammer Sun Korosu
MÜZED Faik Canselen Öğretmenler Korosu

MÜZED Türk Halk Müziği Topluluğu
MÜZED Ankara Mandolin Topluluğu
MÜZED’i yaratan beş bin kişilik Cumhuriyet Korosu (Ankara Hipodrom, 29 Ekim 1998,
Şef: Süreyya ÇAĞLAR)