Müzik Eğitimcileri Derneği (MÜZED) Genel Merkezi Meşrutiyet Caddesi Hatay Sokak No: 5/ 10 Kızılay- ANKARA
(312) 419 03 98 bilgi@muzed.org.tr

MÜZİK EĞİTİMCİLERİ DERNEĞİNİN ÜYELERİNE VE DOSTLARINA RAPORUDUR: 17.08.2022

MÜZED ÖRGÜTLÜLÜĞÜ İÇİNDE HAK ARAMAMIZ SONUÇ VERDİ

BİRİNCİ DERECEYE ULAŞAN ÖĞRETMENLERİMİZ VE EMEKLİLERİMİZ LİSANS TAMAMLAMA ZORUNLULUĞU OLMADAN 3600 EK GÖSTERGE KAPSAMINA ALINDI

Tümünü okuyun…

KÖY ENSTİTÜLERİNİN AÇILIŞININ 82. YILINDA MÜZED ANKARA MANDOLİN TOPLULUĞU DİNLETİSİ

Türk eğitim ve aydınlanma tarihinde derin izler bırakan, aynı zamanda geleceğe de ışık tutan Köy Entitülerinin 82 açılış yılında bütün yurtta törenler, konferanslar, etkinlikler yapıldı.

Bu etkinliklerden biri de 16 Nisan 2022 Cumartesi günü Ankara’da Çankaya Çiğdem Mahallesinde, Çankaya Belediyesi Hasan Âli Yücel Çankaya Evinde saat 14:00-16:00 arasında gerçekleştirildi.

Etkinliğin başlangıcında Çiğdem Mahallesi Can Yücel Parkı içinde Çankaya Evi’ne “Hasan Âli Yücel” adı verildi.

Etkinlikte, Cılavuz Köy Enstitüsü mezunu Perihan Akçam, Çankaya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ethem Torunoğlu ile Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği, Çiğdemim Derneği adına konuşmalar yapıldı. Köy Enstitülerinin Türk Eğitim Sistemi içindeki yeri ve önemi vurgulandı. Çankaya Çiğdem Mahallesinde bulunan Hasan Âli Yücel Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri, Hasan Âli Yücel’in eğitimci kişiliğini dile getiren şiirler okudular, konuşmalar yaptılar. Müzik ve dans etkinlikleri sergilendi.

Müzik Eğitimcileri Derneği (MÜZED) Ankara Mandolin Topluluğu da bu etkinlik içinde bir dinleti gerçekleştirdi. Çok sayıda Ankaralı yurttaşın izlediği dinleti ve etkinlik, beğeni kazandı.

MÜZED ISME Kafe’de/ MÜZED at ISME Cafe

Şefkat SAĞLAMER (Canterbury Christ Church University)

MÜZED ISME Kafe’de

Covid-19 kısıtlamaları ile duraksayan etkinliklerin yavaş yavaş yeniden tohumları atılmaya başlandı. 13 Aralık 2021 tarihinde uluslararası müzik platformu olarak önemli bir kuruluş olan ISME’nin (International Society for Music Education) ev sahipliğinde ve ISME yönetim kurulu üyesi Sandra Oberoi’nin moderatörlüğünde çevrimiçi olarak gerçekleşen “ISME Online Cafe” etkinliği de bunlardan bir tanesi oldu. Derneğimiz MÜZED de bu etkinliğe davet aldı ve derneğimizi temsilen Prof. Dr. Uğur Alpagut, Doç.Dr. Nevra Küpana ve Doktor Adayı Öğretim Görevlisi Şefkat Sağlamer etkinliğe katıldı.

Etkinliğin genel olarak amacının üyeleri tekrardan bir araya getirmek, ISME’nin alt gruplarına ait temsilcilerin konuşmalarına yer vererek yapılan ve yapılacak olan etkinlikleri tanıtmak ve üyeler arası ilişkileri pekiştirmek olmasına rağmen, Türkiye’deki müzik eğitimine ilişkin gelişmeleri öğrenmek amacıyla tanıtımlar sonrasında ISME dönem başkanı Prof. Dr  Emily Achieng Akuno, 2016-2020 (2 dönem) yılları arasında Türkiye’nin temsilcisi olarak ISME yönetim kurulunda görev alan Prof. Dr. Uğur Alpagut hocamıza söz verdi. Uğur hocamız ISME ile ilişkilerimizin artarak devam etmesi temennilerini aşağıdaki gibi ifade etmiştir:

“Son yüz yüze konferanslardan olan 2018 Bakü ve 2019 İstanbul sonrası tekrar sizleri sağlıklı görmek mutluluk verici. Maalesef bu süreç bir süre için sanal görüşmelere dönüştü. Türkiye ileride de büyük organizasyonların merkezinde yer almak için hazırdır. Biz şu sıralar Türkiye’de toplum ve müzik ilişkileri arasında bağların kurulması için daha fazla çalışıyoruz. Ekibimiz yerel ve ulusal konferanslarla sürekli genişliyor. Bu konularda ISME’deki arkadaşlarımızdan destek alıyoruz. Sizlerin de bilim kurullarında ve konuşmacı olarak bize katkı sağlamanızdan mutluluk duyuyoruz. İleriki işbirliklerinde yer almanız için Sefkat Sağlamer veya benimle temas kurabilirsiniz. Sizleri çok özledim. Hepinizi Türk kahvesi içmeye bekliyorum.”

Bu daveti sıcak ve samimi bulan ISME yönetim kurulu ve kuruluş üyeleri Türkiye ile çalışmaktan mutluluk duyacaklarını dile getirmişlerdir.

MÜZED at ISME Cafe

The seeds of the activities that paused with the Covid-19 restrictions have gradually begun to be planted again. “ISME Online Cafe” event on 13th December 2021, which was hosted by an important international music platform ISME (International Society for Music Education) and moderated by ISME board member Sandra Oberoi, has been one of these. Our association MÜZED was also invited to this event and Professor Uğur Alpagut, Associate Professor Nevra Küpana and PhD Candidate Senior Instructor Şefkat Sağlamer attended the event on behalf of MÜZED.

Although the general purposes of the event were the reunion of members, to introduce the current and upcoming events of ISME’s subgroups by including the speeches of the group leaders, and to strengthen the relations between the members, in order to learn about the developments in music education in Turkey, ISME Term President Professor Emily Achieng Akuno also gave speech to Professor Ugur Alpagut who served as ISME board member between 2016-2020 (2 terms) as Turkey’s representative.  Professor Alpagut expressed his wishes for an increasing continuation of relations with ISME as follows:

“It is a pleasure to see you healthy again after 2018 Baku and 2019 Istanbul, which are among the last face-to-face conferences. Unfortunately, this process turned into virtual meetings for a while. Turkey is ready to be at the centre of big organizations in the future. We are currently working harder to establish links for the relationships between community and music in Turkey. Our team is constantly expanding with local and national conferences. We get support from our friends at ISME on these issues. We are so happy that you contribute to us in scientific committees and as speakers. You can contact Sefkat Sağlamer or me to take part in future collaborations. I missed you so much. I am waiting for you all to drink Turkish coffee.”

Finding this invitation warm and sincere, ISME board members and members of the organization expressed that they would be happy to work with Turkey.

MÜZED ÜYELERİ VE YÖNETİCİLERİ ANITKABİR’DE ATATÜRK’ÜN HUZURUNDAYDI

28 Ağustos 2021 günü yapılan 10. Olağan Genel Kurulumuzda göreve seçilen MÜZED Merkez Yönetim Kurulu, 3 Eylül 2021 günü yapılan toplantısında kendi içinde görev dağılımı yaptı.

Refik SAYDAM Genel Başkanlığa, Uğur ALPAGUT Genel Sekreterliğe, Ayşen PEHLİVAN Genel Saymanlığa getirildi. Diğer kurul üyeleri ise şu görevleri aldılar: Yavuz DURAK (Müzik ve Bilişim Teknolojileri Sekreteri), Oya AKYILDIZ (Genel Sekreter Yardımcısı), Ferit BATTAL (Genel Sekreter Yardımcısı), Fisun KUTLU (Orkestra ve Oda Müziği Toplulukları Sekreteri), Hamdi TATLISU (Orkestra ve Oda Müziği Toplulukları Sekreteri), Gizem Berrak TAŞ GÜZELOĞLU (Ses Eğitimi ve Toplulukları Sekreteri), Mehmet KAYGISIZ (Müzik Atölyeleri Sekreteri), Mert ERGÜL (Müzik Eğitimi Kurumlarıyla İlişkiler Sekreteri)

MÜZED Merkez Yönetim, Denetim, Onur kurulları ve katılabilen üyeleriyle birlikte 4 Eylül 2021 Cumartesi günü Anıtkabir’i ziyaret ederek Ata’nın huzuruna çıktı. Dernek Genel Başkanı Refik SAYDAM, Mozoleye çelenk bıraktıktan sonra Şeref Defteri’ni imzaladı. Şeref Defterine yazılan yazıda özetle şu görüşler dile getirildi: “Işığınız, ilke ve devrimleriniz, bütün ulusumuz ve insanlık gibi biz müzik eğitimcilerinin de yolunu aydınlatıyor. Öğrencilerimizi tam bağımsızlık ülküsü ve çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkma hedefiyle yetiştirebilmek için her yaştan gençlik olarak görev başındayız(…)Biz müzik eğitimcileri, özdeyişinize uygun olarak ‘ulusal ince duyguları anlatan yüksek deyişleri günün son müzik kurallarıyla işleyerek‘ ulus gençliğini ileri götürme; ‘fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür kuşaklar yetiştirme‘ hedefiyle çaba gösteriyoruz. Görevlerimizi siz ulu önderimizden ve Cumhuriyetimizin kanunlarından alıyoruz. İçinde yaşadığımız yakıcı sorunları biliyor, ancak yakınmadan çözüm üretecek yaklaşımlarla çalışıyoruz.”(…).

                 

AVRUPA OKUL MÜZİK EĞİTİMİ BİRLİĞİ (EAS – EUROPEAN ASSOCİATİON FOR MUSİC İN SCHOOLS) 2020 HABERLERİ

Müzik eğitimcilerini, araştırmacıları, öğrencileri ve sanatçıları bir araya getiren Avrupa Okul Müzik Eğitimi Birliği (EAS – European Association for Music in Schools), müzik eğitiminin geliştirilmesine yönelik çalışmaların yanı sıra, katılımcılara karşılıklı bilgi alışverişi ve iş birliği konularında fırsatlar sunmakta, aynı zamanda her yıl Avrupa’nın farklı ülkelerinde kendi çatısı altında konferanslar düzenlemektedir. Bu yıl normal şartlarda 10-13 Haziran 2020 tarihleri arsında İtalya’nın Padova kentinde düzenlenmesi planlanan fakat pandemi sebebiyle iptal edilen 28. Uluslararası EAS Kongresi, EAS Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla EAS iletişim ağını canlı tutmak amacıyla online bir etkinlik programı olarak planlanmıştır. Toplamda 134 EAS üyesinin kayıt yaptırdığı bu etkinlikler, Salzburg’daki Mozarteum Üniversitesi ev sahipliğinde Webex Online Platform aracılığıyla katılımcılarla buluşmuş ve “Ulusal Koordinatörler Toplantısı” ile başlamıştır. Otuz dört üye ülke temsilcisi arasından 29 farklı ülkenin Ulusal Koordinatörlerinin katılımıyla gerçekleşen ve müzik eğitimi alanındaki gelişmeler  ile pandemi sürecindeki uygulamaların paylaşıldığı bu toplantıda, farklı ülkelerin süreci nasıl yönettiğine dair oldukça aydınlatıcı bilgiler sunulmuştur. Ayrıca farklı çalışma gruplarının sunumları ile birlikte Müzik Öğretmenleri Birliği (Music Teachers’ Association) toplantısının da yer bulduğu online etkinlikler sayesinde yeni ortak projelere vesile olacak çalışmalar hakkında konuşulmuştur.  Yıllık yönetim kurulu toplantılarını etkinlikler öncesindeki 8-10 Haziran 2020 tarihleri arasında gerçekleştiren EAS Yönetimi, etkinliklerin son günü de üyelerin katılımıyla yapılan genel kurul toplantısını gerçekleştirerek bu seneki faaliyetlerini tamamlamıştır.

Bu gelişmelere ek olarak EAS Türkiye Temsilciği ile ilgili bazı bilgileri ve yeni gelişmeleri aktarmak doğru olacaktır. Bilindiği üzere ülkemiz EAS’ın kurulduğu 1990 yılından itibaren Avrupa’da temsil edilmektedir. 1990-2003 yılları arasında EAS Türkiye olarak Prof. Dr. Ali UÇAN’ın koordinatörlüğüyle başlayan bu süreç, 2006-2017 tarihleri arasında Prof. Dr. Nesrin KALYONCU’nun koordinatörlüğü ile devam etmiştir. 2017 yılında da bu görevi Prof. Dr. Sezen ÖZEKE devralmıştır. Ülke koordinatörlüğüne bağlı olarak 2007 yılında Prof. Dr. Nesrin KALYONCU koordinatörlüğünde bölge temsilcilikleri kurulmuş ve halen devam eden bu uygulama ile ülkemiz farklı bölgelerinden temsilciler seçilmiştir. 1990’dan 2017’ye kadar olan süre zarfında bahsi geçen ulusal koordinatörler aynı zamanda EAS yönetim kurulu üyesi olarak da çalışmış ve hem ülkemiz müzik eğitimi alanındaki çalışmaları Avrupa’ya aktararak hem de Avrupa’daki gelişmeleri Türkiye’ye taşıyarak bir elçi görevi üstlenmişlerdir. Geçtiğimiz yıl (2019) İsveç’in Malmö kentinde düzenlenen 27. Uluslararası EAS Kongresi’nde, 2019-2021 tarihleri arasında görev yapacak Yönetim Kurulu için yapılan oylama sonucunda Türkiye’den Prof. Dr. Sezen ÖZEKE de seçilmiş ve böylece ülkemizin Avrupa’daki temsilinde bir Türk akademisyen daha yerini alarak önceki yıllardan süregelen geleneği devam ettirmiştir. 2019-2020 döneminde yönetim kurulu üyesi olarak aynı zamanda Türkiye Ulusal Koordinatörü görevini de yürüten Prof. Dr. Sezen ÖZEKE, yönetim kurulundaki görevi sebebiyle bu görevi bu yıl (2020) EAS İç Anadolu Bölge Temsilcisi olarak çalışan Doç. Dr. Nurtuğ BARIŞERİ AHMETHAN’a devretmiştir. EAS2020 Online etkinlikleri sırasında ilan edilen bu değişim ile birlikte, şu an Avrupa Okul Müzik Eğitimcileri Birliği’nde resmi olarak biri yönetim kurulu üyesi ve diğeri de Türkiye Ulusal Koordinatörü olmak üzere görev yapan iki temsilcimiz bulunmaktadır. Bu gelişmeler tarihsel sıraya göre aşağıdaki şekilde listelenebilir:

28. EAS Kongresi bir sonraki yıl 24-27 Mart 2021 tarihleri arasında Almanya’nın Freiburg şehrinde düzenlenecektir. Bu yıl İtalya’da düzenlenmesi planlanan konferansın ise, 2022 ya da 2023 yılında takvimlerde yeniden yer bulması düşünülmektedir. Dileğimiz ülkemizden hem bireysel hem de kurumsal katılımı çoğaltarak uluslararası iletişim ağını güçlendirmek ve ülkemiz müzik eğitimini uluslararası platformlarda tanıtarak daha da ileriye taşımaktır.

Ayrıntılar için EAS web sayfası: https://eas-music.org/

Prof. Dr. Sezen ÖZEKE

2017-2020 EAS Türkiye Ulusal Koordinatörü
2019-2021 EAS Yönetim Kurulu Üyesi

Bursa Uludağ Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Müzik Eğitimi Anabilim Dalı, Görükle, BURSA, 16059


23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN! MÜZİK EĞİTİMCİLERİ DERNEĞİNİN 23 NİSAN ÇAĞRISI

• Bu Perşembe 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı.
• Bağımsızlığımızın ve Ulusal Egemenliğimizin simgesi Türkiye Büyük Millet Meclisi, 23 Nisan 1920’de açıldı.
• Türkiye Büyük Millet Meclisinin yüzüncü kuruluş yılı kutlu olsun.
• 23 Nisan, yok edilmek istenen Türk ulusunun şanlı tarihinden ve ulu önderimiz Atatürk’ten aldığı güçle yiğit direnişidir.
• 23 Nisan bağımsızlıktır, özgürlüktür, ulus egemenliğidir. Hakimiyet, kayıtsız şartsız milletindir.
• 23 Nisan yalnız dünümüz değil, bugünümüzdür, ulusal birliğimizdir, vatan bütünlüğüdür.
• 23 Nisan öğrencilerimizdir, çocuklarımızdır, geleceğimizdir. Nice yüz yıllar, bin yıllar bizimdir.
• Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa öncülüğünde işgale boyun eğmeyen, bize özgür bir vatan bırakan kahramanlarımızı saygıyla, minnetle anıyoruz.
• Biz Müzik Eğitimcileri Derneği yöneticileri, üyeleri ve meslek topluluğu olarak 23 Nisan Perşembe akşamı saat 21:00’de balkonlarımızda, pencerelerimizde olacağız.
• Müzik eğitimcileri topluluğu olarak öğrencilerimizle ve bütün milletimizle birlikte, coşkuyla İstiklâl Marşı’mızı söyleyeceğiz.
• Gür sesimiz kentlerimizden, kasaba ve köylerimizden bütün dünyada yankılanacak:
“Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak!”

MÜZED GENEL MERKEZİ

MÜZİK EĞİTİMCİLERİ DERNEĞİ (MÜZED) ÜYELERİMİZE VE DOSTLARIMIZA ÖNEMLİ DUYURU: TOPLU DERNEK MÜZİK ETKİNLİKLERİ 2020 NİSAN AYI SONUNA KADAR ERTELENDİ

Değerli Üyelerimiz ve Değerli Dostlarımız,

Devletimizin küresel boyutta tehdit oluşturan Koronavirüs salgını ile ilgili olarak aldığı kararlara ve önlemlere uygun olarak toplu dernek, müzik etkinlikleri Merkez Yönetim Kurulumuzun bugünkü (13.03.2019) kararıyla 2020 Nisan Ayı sonuna kadar ertelenmiştir.

Buna göre MÜZED Türkiye Müzik Öğretmenleri Orkestrası, MÜZED Ankara Mandolin Topluluğu, MÜZED Türk Halk Müziği Topluluğu, MÜZED Faik Canselen Çoksesli Öğretmenler Korosu, prova ve konserleri; 28 Mart 2020 günü yapılması duyurulmuş olan MÜZED 21. Yıl kahvaltı etkinliği; her türlü toplu söyleşi, çalıştay ve konferanslar, üye toplantıları Nisan ayı sonuna kadar yapılmayacaktır.

Mayıs ayı başında ülkemizde alınacak kararlara, gelişmelere bağlı olarak ertelenen çalışmaların, etkinliklerin sürdürülmesi planlanmaktadır. Alınacak yeni kararlarımız üyelerimize duyurulacaktır. Bu süre içinde derneğimiz Merkez Yönetim Kurulu üyelerimiz tarafından açık tutulacaktır. Toplu etkinlik dışındaki görüşme ve ziyaretler için yönetici arkadaşlarımızı aramanızı rica ederiz.

En yakın sürede etkinliklerimizde yeniden buluşmak umuduyla tüm üyelerimize, dostlarımıza sevgiler, saygılar sunar sağlıklı günler dileriz.

MÜZED MERKEZ YÖNETİM KURULU

MÜZED MÜZİK EĞİTİMCİLERİ DERNEĞİ 21. YIL DOSTLUK VE DAYANIŞMA KAHVALTISI ERTELENDİ

Değerli Üyelerimiz, Değerli Dostlarımız,

Dünyadaki Koronavirüs salgını ile ilgili olarak ülkemizde alınan önlemler dikkate alınarak, kahvaltı etkinliğimiz ileri bir tarihe ertelenmiştir. Alınan önlemler doğrultusunda Koronavirüs tehditinin ortadan kalkmasından sonra kahvaltı etkinliğimizin tarihi yeniden duyurulacaktır.
Saygılarımızla.

Müzik Eğitimcileri Derneği (MÜZED) Genel Merkezi