Müzik Eğitimcileri Derneği (MÜZED) Genel Merkezi Meşrutiyet Caddesi Hatay Sokak No: 5/ 10 Kızılay- ANKARA
(312) 419 03 98 bilgi@muzed.org.tr

MÜZED ÜYELERİ VE YÖNETİCİLERİ ANITKABİR’DE ATATÜRK’ÜN HUZURUNDAYDI

28 Ağustos 2021 günü yapılan 10. Olağan Genel Kurulumuzda göreve seçilen MÜZED Merkez Yönetim Kurulu, 3 Eylül 2021 günü yapılan toplantısında kendi içinde görev dağılımı yaptı.

Refik SAYDAM Genel Başkanlığa, Uğur ALPAGUT Genel Sekreterliğe, Ayşen PEHLİVAN Genel Saymanlığa getirildi. Diğer kurul üyeleri ise şu görevleri aldılar: Yavuz DURAK (Müzik ve Bilişim Teknolojileri Sekreteri), Oya AKYILDIZ (Genel Sekreter Yardımcısı), Ferit BATTAL (Genel Sekreter Yardımcısı), Fisun KUTLU (Orkestra ve Oda Müziği Toplulukları Sekreteri), Hamdi TATLISU (Orkestra ve Oda Müziği Toplulukları Sekreteri), Gizem Berrak TAŞ GÜZELOĞLU (Ses Eğitimi ve Toplulukları Sekreteri), Mehmet KAYGISIZ (Müzik Atölyeleri Sekreteri), Mert ERGÜL (Müzik Eğitimi Kurumlarıyla İlişkiler Sekreteri)

MÜZED Merkez Yönetim, Denetim, Onur kurulları ve katılabilen üyeleriyle birlikte 4 Eylül 2021 Cumartesi günü Anıtkabir’i ziyaret ederek Ata’nın huzuruna çıktı. Dernek Genel Başkanı Refik SAYDAM, Mozoleye çelenk bıraktıktan sonra Şeref Defteri’ni imzaladı. Şeref Defterine yazılan yazıda özetle şu görüşler dile getirildi: “Işığınız, ilke ve devrimleriniz, bütün ulusumuz ve insanlık gibi biz müzik eğitimcilerinin de yolunu aydınlatıyor. Öğrencilerimizi tam bağımsızlık ülküsü ve çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkma hedefiyle yetiştirebilmek için her yaştan gençlik olarak görev başındayız(…)Biz müzik eğitimcileri, özdeyişinize uygun olarak ‘ulusal ince duyguları anlatan yüksek deyişleri günün son müzik kurallarıyla işleyerek‘ ulus gençliğini ileri götürme; ‘fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür kuşaklar yetiştirme‘ hedefiyle çaba gösteriyoruz. Görevlerimizi siz ulu önderimizden ve Cumhuriyetimizin kanunlarından alıyoruz. İçinde yaşadığımız yakıcı sorunları biliyor, ancak yakınmadan çözüm üretecek yaklaşımlarla çalışıyoruz.”(…).

                 

AVRUPA OKUL MÜZİK EĞİTİMİ BİRLİĞİ (EAS – EUROPEAN ASSOCİATİON FOR MUSİC İN SCHOOLS) 2020 HABERLERİ

Müzik eğitimcilerini, araştırmacıları, öğrencileri ve sanatçıları bir araya getiren Avrupa Okul Müzik Eğitimi Birliği (EAS – European Association for Music in Schools), müzik eğitiminin geliştirilmesine yönelik çalışmaların yanı sıra, katılımcılara karşılıklı bilgi alışverişi ve iş birliği konularında fırsatlar sunmakta, aynı zamanda her yıl Avrupa’nın farklı ülkelerinde kendi çatısı altında konferanslar düzenlemektedir. Bu yıl normal şartlarda 10-13 Haziran 2020 tarihleri arsında İtalya’nın Padova kentinde düzenlenmesi planlanan fakat pandemi sebebiyle iptal edilen 28. Uluslararası EAS Kongresi, EAS Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla EAS iletişim ağını canlı tutmak amacıyla online bir etkinlik programı olarak planlanmıştır. Toplamda 134 EAS üyesinin kayıt yaptırdığı bu etkinlikler, Salzburg’daki Mozarteum Üniversitesi ev sahipliğinde Webex Online Platform aracılığıyla katılımcılarla buluşmuş ve “Ulusal Koordinatörler Toplantısı” ile başlamıştır. Otuz dört üye ülke temsilcisi arasından 29 farklı ülkenin Ulusal Koordinatörlerinin katılımıyla gerçekleşen ve müzik eğitimi alanındaki gelişmeler  ile pandemi sürecindeki uygulamaların paylaşıldığı bu toplantıda, farklı ülkelerin süreci nasıl yönettiğine dair oldukça aydınlatıcı bilgiler sunulmuştur. Ayrıca farklı çalışma gruplarının sunumları ile birlikte Müzik Öğretmenleri Birliği (Music Teachers’ Association) toplantısının da yer bulduğu online etkinlikler sayesinde yeni ortak projelere vesile olacak çalışmalar hakkında konuşulmuştur.  Yıllık yönetim kurulu toplantılarını etkinlikler öncesindeki 8-10 Haziran 2020 tarihleri arasında gerçekleştiren EAS Yönetimi, etkinliklerin son günü de üyelerin katılımıyla yapılan genel kurul toplantısını gerçekleştirerek bu seneki faaliyetlerini tamamlamıştır.

Bu gelişmelere ek olarak EAS Türkiye Temsilciği ile ilgili bazı bilgileri ve yeni gelişmeleri aktarmak doğru olacaktır. Bilindiği üzere ülkemiz EAS’ın kurulduğu 1990 yılından itibaren Avrupa’da temsil edilmektedir. 1990-2003 yılları arasında EAS Türkiye olarak Prof. Dr. Ali UÇAN’ın koordinatörlüğüyle başlayan bu süreç, 2006-2017 tarihleri arasında Prof. Dr. Nesrin KALYONCU’nun koordinatörlüğü ile devam etmiştir. 2017 yılında da bu görevi Prof. Dr. Sezen ÖZEKE devralmıştır. Ülke koordinatörlüğüne bağlı olarak 2007 yılında Prof. Dr. Nesrin KALYONCU koordinatörlüğünde bölge temsilcilikleri kurulmuş ve halen devam eden bu uygulama ile ülkemiz farklı bölgelerinden temsilciler seçilmiştir. 1990’dan 2017’ye kadar olan süre zarfında bahsi geçen ulusal koordinatörler aynı zamanda EAS yönetim kurulu üyesi olarak da çalışmış ve hem ülkemiz müzik eğitimi alanındaki çalışmaları Avrupa’ya aktararak hem de Avrupa’daki gelişmeleri Türkiye’ye taşıyarak bir elçi görevi üstlenmişlerdir. Geçtiğimiz yıl (2019) İsveç’in Malmö kentinde düzenlenen 27. Uluslararası EAS Kongresi’nde, 2019-2021 tarihleri arasında görev yapacak Yönetim Kurulu için yapılan oylama sonucunda Türkiye’den Prof. Dr. Sezen ÖZEKE de seçilmiş ve böylece ülkemizin Avrupa’daki temsilinde bir Türk akademisyen daha yerini alarak önceki yıllardan süregelen geleneği devam ettirmiştir. 2019-2020 döneminde yönetim kurulu üyesi olarak aynı zamanda Türkiye Ulusal Koordinatörü görevini de yürüten Prof. Dr. Sezen ÖZEKE, yönetim kurulundaki görevi sebebiyle bu görevi bu yıl (2020) EAS İç Anadolu Bölge Temsilcisi olarak çalışan Doç. Dr. Nurtuğ BARIŞERİ AHMETHAN’a devretmiştir. EAS2020 Online etkinlikleri sırasında ilan edilen bu değişim ile birlikte, şu an Avrupa Okul Müzik Eğitimcileri Birliği’nde resmi olarak biri yönetim kurulu üyesi ve diğeri de Türkiye Ulusal Koordinatörü olmak üzere görev yapan iki temsilcimiz bulunmaktadır. Bu gelişmeler tarihsel sıraya göre aşağıdaki şekilde listelenebilir:

28. EAS Kongresi bir sonraki yıl 24-27 Mart 2021 tarihleri arasında Almanya’nın Freiburg şehrinde düzenlenecektir. Bu yıl İtalya’da düzenlenmesi planlanan konferansın ise, 2022 ya da 2023 yılında takvimlerde yeniden yer bulması düşünülmektedir. Dileğimiz ülkemizden hem bireysel hem de kurumsal katılımı çoğaltarak uluslararası iletişim ağını güçlendirmek ve ülkemiz müzik eğitimini uluslararası platformlarda tanıtarak daha da ileriye taşımaktır.

Ayrıntılar için EAS web sayfası: https://eas-music.org/

Prof. Dr. Sezen ÖZEKE

2017-2020 EAS Türkiye Ulusal Koordinatörü
2019-2021 EAS Yönetim Kurulu Üyesi

Bursa Uludağ Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Müzik Eğitimi Anabilim Dalı, Görükle, BURSA, 16059


23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN! MÜZİK EĞİTİMCİLERİ DERNEĞİNİN 23 NİSAN ÇAĞRISI

• Bu Perşembe 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı.
• Bağımsızlığımızın ve Ulusal Egemenliğimizin simgesi Türkiye Büyük Millet Meclisi, 23 Nisan 1920’de açıldı.
• Türkiye Büyük Millet Meclisinin yüzüncü kuruluş yılı kutlu olsun.
• 23 Nisan, yok edilmek istenen Türk ulusunun şanlı tarihinden ve ulu önderimiz Atatürk’ten aldığı güçle yiğit direnişidir.
• 23 Nisan bağımsızlıktır, özgürlüktür, ulus egemenliğidir. Hakimiyet, kayıtsız şartsız milletindir.
• 23 Nisan yalnız dünümüz değil, bugünümüzdür, ulusal birliğimizdir, vatan bütünlüğüdür.
• 23 Nisan öğrencilerimizdir, çocuklarımızdır, geleceğimizdir. Nice yüz yıllar, bin yıllar bizimdir.
• Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa öncülüğünde işgale boyun eğmeyen, bize özgür bir vatan bırakan kahramanlarımızı saygıyla, minnetle anıyoruz.
• Biz Müzik Eğitimcileri Derneği yöneticileri, üyeleri ve meslek topluluğu olarak 23 Nisan Perşembe akşamı saat 21:00’de balkonlarımızda, pencerelerimizde olacağız.
• Müzik eğitimcileri topluluğu olarak öğrencilerimizle ve bütün milletimizle birlikte, coşkuyla İstiklâl Marşı’mızı söyleyeceğiz.
• Gür sesimiz kentlerimizden, kasaba ve köylerimizden bütün dünyada yankılanacak:
“Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak!”

MÜZED GENEL MERKEZİ

MÜZİK EĞİTİMCİLERİ DERNEĞİ (MÜZED) ÜYELERİMİZE VE DOSTLARIMIZA ÖNEMLİ DUYURU: TOPLU DERNEK MÜZİK ETKİNLİKLERİ 2020 NİSAN AYI SONUNA KADAR ERTELENDİ

Değerli Üyelerimiz ve Değerli Dostlarımız,

Devletimizin küresel boyutta tehdit oluşturan Koronavirüs salgını ile ilgili olarak aldığı kararlara ve önlemlere uygun olarak toplu dernek, müzik etkinlikleri Merkez Yönetim Kurulumuzun bugünkü (13.03.2019) kararıyla 2020 Nisan Ayı sonuna kadar ertelenmiştir.

Buna göre MÜZED Türkiye Müzik Öğretmenleri Orkestrası, MÜZED Ankara Mandolin Topluluğu, MÜZED Türk Halk Müziği Topluluğu, MÜZED Faik Canselen Çoksesli Öğretmenler Korosu, prova ve konserleri; 28 Mart 2020 günü yapılması duyurulmuş olan MÜZED 21. Yıl kahvaltı etkinliği; her türlü toplu söyleşi, çalıştay ve konferanslar, üye toplantıları Nisan ayı sonuna kadar yapılmayacaktır.

Mayıs ayı başında ülkemizde alınacak kararlara, gelişmelere bağlı olarak ertelenen çalışmaların, etkinliklerin sürdürülmesi planlanmaktadır. Alınacak yeni kararlarımız üyelerimize duyurulacaktır. Bu süre içinde derneğimiz Merkez Yönetim Kurulu üyelerimiz tarafından açık tutulacaktır. Toplu etkinlik dışındaki görüşme ve ziyaretler için yönetici arkadaşlarımızı aramanızı rica ederiz.

En yakın sürede etkinliklerimizde yeniden buluşmak umuduyla tüm üyelerimize, dostlarımıza sevgiler, saygılar sunar sağlıklı günler dileriz.

MÜZED MERKEZ YÖNETİM KURULU

MÜZED MÜZİK EĞİTİMCİLERİ DERNEĞİ 21. YIL DOSTLUK VE DAYANIŞMA KAHVALTISI ERTELENDİ

Değerli Üyelerimiz, Değerli Dostlarımız,

Dünyadaki Koronavirüs salgını ile ilgili olarak ülkemizde alınan önlemler dikkate alınarak, kahvaltı etkinliğimiz ileri bir tarihe ertelenmiştir. Alınan önlemler doğrultusunda Koronavirüs tehditinin ortadan kalkmasından sonra kahvaltı etkinliğimizin tarihi yeniden duyurulacaktır.
Saygılarımızla.

Müzik Eğitimcileri Derneği (MÜZED) Genel Merkezi