Müzik Eğitimcileri Derneği (MÜZED) Genel Merkezi Meşrutiyet Caddesi Hatay Sokak No: 5/ 10 Kızılay- ANKARA
(312) 419 03 98 bilgi@muzed.org.tr

DEMOKRATİK KİTLE ÖRGÜTLERİNİN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI:

siyah_kurdela

KAMUYOUNA

Dün, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük felaketlerinden birini yaşadık ve ne yazık ki, 200 den fazla işçimizi Soma’da yaşanan maden kazasında kaybettik, onlarca da yaralımız var. Tüm Ulusumuza ve emekçilerimizin yakınlarına başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyoruz.

Bilmeliyiz ki, Türkiye`de meydana gelen iş kazalarının tamamı önlenebilir niteliktedir ve bu nedenle yaşananlar aslında “iş kazası” değil, “iş cinayeti” dir.

Maden kazalarındaki ölümlerde Avrupa birincisi olmamız ve daha önceki maden kazaları incelendiğinde görülmüştür ki, bu tür kazalardaki ölüm sebepleri; sektörün piyasaya terkedilmesi, denetimsizlik, kaçak madencilik, taşeronlaştırma ve üretim zorlamalarıdır. Bu nedenle hükümet ölümlerden birinci derecede sorumludur.

Ayrıca, Soma’daki iş kazalarının incelenmesi için ana muhalefet partisi tarafından 23 Ekim 2013′te TBMM’ye verilen araştırma önergesi aylarca bekletildikten sonra 29 Nisan 2014′te gündeme alınmış, ancaksiyasi iktidarın oylarıyla reddedilmiştir.

Reddedilmesi doğaldır; çünkü 12 yıldır emek düşmanı bir anlayış bu ülkede iktidardır.

Doğaldır, çünkü ülkemiz sadece bu iktidar döneminde işçiler için “güzel öldüler” diyen bir çalışma bakanı görmüştür.

Siyasi iktidari uyariyoruz; çağdışı anlayışlar terkedilerek, akıl ve bilimin rehberliğinde, sektörde gerekli önlemler alınmalı, sermayenin değil, emekçilerimizin sağlıklı ve güvenli yaşam haklarını birinci öncelik olarak gören bir anlayışla yasal değişiklikler yapılmalıdır.

Bu tip sektörlerde özelleştirme ve taşeronlaştırma uygulamaları son bulmalıdır.

Denetim mekanizmaları arttırılmalı, varsa müfettişler üzerindeki siyasi baskılar kaldırılmalıdır.

Başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız olmak üzere tüm sorumlular bir an önce istifa etmelidir!

Tekrar tüm ulusumuza başsağlığı diliyoruz.

 

Atatürkçü Düşünce Derneği

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği

Eğitim -İş

Müzik Eğitimcileri Derneği

Ulusal Eğitim Derneği

Türkiye Emekli Subaylar Derneği