Müzik Eğitimcileri Derneği (MÜZED) Genel Merkezi Meşrutiyet Caddesi Hatay Sokak No: 5/ 10 Kızılay- ANKARA
(312) 419 03 98 bilgi@muzed.org.tr

DANIŞTAY KARARI İVEDİLİKLE UYGULANMALI, İLKÖĞRETİM KURUMLARINDA “ANDIMIZ”IN OKUTULMASINA BAŞLANMALIDIR

MEB İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin “Andımız” başlıklı 12. maddesini 2013 yılında yürürlükten kaldıran ve o günden bu yana eğitim öğretim kamuoyunda, halk içinde büyük tepkiye yol açan Bakanlık Genelgesi, Danıştay 8. Dairesi tarafından iptal edildi. Eğitim İş ve Türk Eğitim Sen Sendikaları, Türkiye Gençlik Birliği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Müzik Eğitimcileri Derneğimiz ve başka kuruluşlar, İlköğretim kurumlarından “Andımız”ın kaldırılmasına karşı tepkilerini etkili biçimde dile getirmişlerdi. Bakanlık genelgesinin iptali için davalar açılmıştı.

Eğitim İş tarafından açılan ve Danıştay 8. Dairesinde görülmekte olan dava sonuçlandı ve “Andımız”ı kaldıran Bakanlık Genelgesi iptal edildi. (Karar için bkz: http://www.egitimis.org.tr/files/upload/files/20181018_AndimizKarar.pdf)

Yurdumuzu, milletimizi, Atatürk’ü sevmeyi, çalışkan olmayı, büyüklerini sayıp küçüklerini sevmeyi, yükselip ileri gitmeyi, Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün açtığı yolda, gösterdiği hedefe hiç durmadan yürümeyi anlatan “Andımız”dan 2010 yılında da belirttiğimiz gibi; ancak “dahilî ve haricî bedhahlar” (iç ve dış düşmanlar) rahatsız olabilir. Ülkede Hukuk’un var olduğunu ortaya koyan sayın yargıçlarımızı, “Andımız” yasağının kalkması için çaba gösteren, emek veren sendika ve kitle örgütlerimizi, gençlerimizi, kadınlarımızı, velilerimizi, öğretmenlerimizi kutluyoruz.

DANIŞTAY KARARI İVEDİLİKLE UYGULANMALI, İLKÖĞRETİM KURUMLARINDA ANDIMIZIN OKUTULMASINA BAŞLANMALIDIR

MÜZİK EĞİTİMCİLERİ DERNEĞİ (MÜZED) GENEL MERKEZİ

MÜZED Türkiye Müzik Öğretmenleri Orkestrası ve Ankara İlköğretim Okulları Karma Korosu tarafından 21.01.2010 tarihinde Gazi Konser Salonunda seslendirilen “Andımız”ı aşağıdaki bağlantıya tıklayarak dinleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=1NGpZoO-RcM

“Andımız”, Müzik: Yakup Kıvrak, Solist: Cumhur Böler – Tenor, Düzenleme: Selçuk Bilgin