Müzik Eğitimcileri Derneği (MÜZED) Genel Merkezi Meşrutiyet Caddesi Hatay Sokak No: 5/ 10 Kızılay- ANKARA
(312) 419 03 98 bilgi@muzed.org.tr

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUVARINDAN 2019 YILINDA ULUSAL VE ULUSLARARASI ETKİNLİKLER

 Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, paydaş kurumların da desteğiyle geçen yıllarda olduğu gibi 2019 yılında da bilimsel ve sanatsal etkinlikler düzenledi. Bu önemli etkinlikleri değerli üyelerimizin, izleyicilerimizin dikkatine sunarken, düzenleyen değerli eğitimcilerimizi, sanatçılarımızı, yöneticilerimizi, emek ve katkı sunanları kutlar, başarılar dileriz.

  1. ÇALGI BİLİMİ ÇALIŞTAYI

Bilindiği gibi, AKÜ Devlet Konservatuvarı binası içinde Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ikinci, Dünya’nın ise ilk on müzesi arasında gösterilen “Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesi” bulunmaktadır. Müze yürütme kurulu düzenli etkinlikler gerçekleştirmektedir. Çalıştay ile müzenin verimli işlemesi ve eğitim aracı olarak kullanılabilmesi amaçlanmaktadır.

Etkinliğin tarihi 10 Ekim 2019’dur.

  1. AFYONKARAHİSAR MÜZİK EĞİTİMCİLERİ ÇALIŞTAYI

Afyonkarahisar ili başta olmak üzere ülke genelinde müzik eğitimine dair sorunları konuşmak ve fikir paylaşımlarında bulunmak amacıyla düzenlenen etkinliğin bu yılki konusu “Müzik Eğitiminde Teknoloji Kullanımı”dır

Etkinliğin tarihi 17 Ekim 2019’dur.

  1. NURTEN ANNE ÇOCUK ŞARKILARI YARIŞMASI

Korolar şenliğinin paydaşı Telek Ailesi desteğiyle gerçekleştirilecek yarışmanın geleneksel olması ve farklı konularda yapılması planlanmıştır. “Engelsiz Bir Dünya”  konulu şarkılar, alanında uzman jüri tarafından değerlendirilecektir. Bugün ihtiyacı hissedilen ve her Türk vatandaşının sıklıkla dile getirdiği  “engelsiz bir dünya” temalı şarkıların konuya duyarlılığı artıracağı düşünülmektedir.

Yapıtlar için son gönderim tarihi 28 Şubat 2019’dur.

XIII. AMATÖR ÇALGICILAR FESTİVALİ

Profesyonel müzik eğitimine katkı sunması ve nitelikli çalgı eğitiminin yaygınlaşması amacıyla düzenlenen etkinlik, çocuk, genç ve yetişkin olmak üzere herkese açıktır.

Etkinliğin tarihi 16-17 Mart 2019’dur.

  1. DÜNYA SES GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

Ses eğitiminin tüm yönleriyle niteliğini artırabilme amacındaki etkinliğe alandaki uzmanlar katkıda bulunmaktadır. Etkinlikte, yeni ve farklı yaklaşımlar ilgililerle paylaşılacaktır.

Etkinliğin tarihi 16 Nisan 2019’dur.

XII. ULUSAL 23 NİSAN ULUSAL KOROLAR ŞENLİĞİ

AKÜ DK Sahne Sanatları Bölümünce yürütülen etkinlik, Cumhuriyetin kurulduğu topraklarda yapılması bakımından ayrıca önemsenmektedir. Farklı Üniversitelere ait çocuk korolarının şenliğe katılımının, etkinliğin görkemini ve coşkusunu artıracağı düşünülmektedir.

Etkinliğin tarihi 20-21 Nisan 2019’dur.

  1. ULUSLARARASI HİSARLI AHMET SEMPOZYUMU

X. Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumu”, AKÜ DK öncülüğünde Kütahya Güzel Sanatlar Derneği birlikteliğiyle 25-27 Nisan 2019 tarihlerinde Kütahya’da gerçekleştirilecektir. Sempozyumun bu yılki teması “İnsan Yaşamında Müzik” olarak belirlenmiştir. Kütahya türkülerinin kaynak kişilerinden Hisarlı Ahmet adıyla düzenlenen bilgi şöleni sürdürülebilir ve tematik bir bilimsel etkinlik olma özelliğiyle dikkat çekmektedir.

Sempozyum kapsamında bildiri sunumları, konserler, sergiler, panel, konferans, atölye çalışmaları ve söyleşiler yer almaktadır. Bu etkinliğin 10. yılına ulaşmış olması nedeniyle Hisarlı Ahmet’in özellikle çocuk ve gençler tarafından daha çok tanınması için yarışmalar düşünülmüştür. Bu kapsamda, ortaokul öğrencilerine yönelik “Hikâyeleriyle Kütahya Türküleri ve Zeybeği” konulu resim yarışması; lise öğrencileri yönelik “Hisarlı’ya Mektup” konulu kompozisyon yarışması yapılacaktır.

  1. YIL KUTLAMALARI

2019 yılı, AKÜ Devlet Konservatuarının kuruluşunun 20. yılıdır. 01-03 Mayıs 2019 tarihleri arasında yapılacak etkinliklerin “şenlik” havasında geçmesi ve mezunlar buluşmaları gerçekleştirilmesi düşünülmüştür.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı 2019 yılı etkinlikleri için kurumun aşağıda bağlantısı verilen internet sitesinde ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

http://konservatuvar.aku.edu.tr

Print