Müzik Eğitimcileri Derneği (MÜZED) Genel Merkezi Meşrutiyet Caddesi Hatay Sokak No: 5/ 10 Kızılay- ANKARA
(312) 419 03 98 bilgi@muzed.org.tr

KÖY ENSTİTÜLÜ MÜZİK ÖĞRETMENİ AHMET KAYA BERLİN’DE SON YOLCULUĞUNA UĞURLANIYOR

Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü 1963 dönemi mezunlarından Ahmet Kaya, uzun yıllardır yaşadığı Berlin’de 12 Nisan 2019 günü yaşamını yitirdi. Kaya, 25 Nisan 2019 günü Berlin’de son yolculuğuna uğurlanacak.

Balıkesir İvrindi’nin Mallıca köyünde 07.01.1937 tarihinde doğan Ahmet Kaya, Savaştepe Köy Enstitüsüne girdi. Enstitü’de müzik dersindeki yeteneğiyle müzik öğretmeni Mehmet Duru’nun dikkatini çeken Kaya,  İstanbul Çapa Öğretmen Okulu Müzik Seminerine seçildi. Öğretmen Okulundan mezun olduktan sonra Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümüne girdi. Ahmet Kaya, Gazi Eğitim Enstitüsünü bitirdikten sonra Aydın Nazilli İlköğretmen Okulunda müzik öğretmenliği görevine atandı. Burada aralarında İsmail Bozkaya, Mehmet Akbulut, Mustafa Apaydın, Fatma Bildiren’in de bulunduğu çok sayıda müzik eğitimcisini, sanatçıyı yetiştirdi, müzik öğrenimine yönlendirdi. Gazi Eğitim Enstitüsünden sınıf arkadaşı Prof. Dr. Ali Uçan, Ahmet Kaya’nın “çok etkili, verimli bir müzik öğretmenliği olduğunu” anlatmaktadır.

Ahmet Kaya, Nazilli İlköğretmen Okulunda görevine devam ederken müzik eğitimi alanında üst öğrenim yapmak amacıyla Almanya’ya giderek Berlin’e yerleşti. Burada öğretmenlik göreviyle, araştırmalarıyla, besteleriyle, dinletileriyle tanındı, başarılar, ödüller kazandı.

Ahmet Kaya’nın Berlin’de 2014 yılında yitirdiği eşi Kâfiye Kaya da Beşikdüzü İlköğretmen Okulundan İstanbul Çapa Öğretmen Okulu Müzik Seminerine seçilen ve daha sonra Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümünü bitiren bir müzik öğretmeniydi.

Ahmet Kaya Öğretmenimize Allah’tan rahmet, kızları Verda ve Selda hanımlara, damat ve torunlarına, sevenlerine, yakınlarına, öğrencilerine, dostlarına başsağlığı ve sabırlar dileriz.