Müzik Eğitimcileri Derneği (MÜZED) Genel Merkezi Meşrutiyet Caddesi Hatay Sokak No: 5/ 10 Kızılay- ANKARA
(312) 419 03 98 bilgi@muzed.org.tr

MÜZED’İN GİRİŞİM VE ÖNCÜLÜĞÜNDE 2017 YILINDA DÜZENLENMİŞ OLAN 3.ULUSLARARASI İPEK YOLU MÜZİK KONFERANSI, “KKTC ve KIBRIS’IN DOĞASI” KONULU ÇOCUK ŞARKILARI YARIŞMASI KONULARINDA KAMUOYUNA VE İLGİLİLERE ZORUNLU BİR AÇIKLAMA

21.06.2021

Müzik Eğitimcileri Derneğimiz MÜZED’in girişim ve öncülüğünde, Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) ve üniversitelerle birlikte ilki 2014’te İstanbul’da; ikincisi 2016’da Bolu’da gerçekleştirilen Uluslararası İpek Yolu Müzik Konferansının üçüncüsü 17-19 Temmuz 2017 tarihlerinde KKTC’nin Gazimağusa Kentinde yapılmıştı. 3. Uluslararası İpek Yolu Müzik Konferansı  Müzik Eğitimcileri Derneği (MÜZED), Doğu Akdeniz Üniversitesi  (DAÜ) ve TÜRKSOY işbirliğinde Doğu Akdeniz Üniversitesinin ev sahipliğiyle KKTC Cumhurbaşkanlığının, Gazimağusa Belediye Başkanlığının desteğiyle  Gazimağusa’da Rauf Raif Denktaş Kültür Merkezinde gerçekleştirilmişti

Konferans Eş Başkanlıklarını MÜZED Uluslararası İlişkiler Sekreteri  Prof. Dr. Uğur Alpagut ve DAÜ’den Prof. Memduh Özdemir’in yaptığı; ISME Dünya Müzik Eğitimcileri Birliği bağlantılı olan uluslararası katılımla birlikte, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetimizde bugüne değin müzik eğitimi alanında gerçekleştirilen en kapsamlı etkinlik olduğunu düşündüğümüz bu konferans içinde çok önemli müzik, sanat, eğitim, kültür etkinlikleri yapılmıştı.

Çalıştaylar, paneller, konserler, bilimsel oturumlar ve konferansa özgü olan İpek Yolu Orkestrası konserlerinin yanında ayrıca oluşum fikriyle birlikte tasarımını MÜZED adına Uluslararası İlişkiler Sekreterimiz Prof. Dr. Uğur Alpagut’un,  planlamasını ve organizasyonel yürütücülüğünü ise MÜZED Merkez Yönetim Kurulu üyemiz, Dr. Öğretim Üyesi Yavuz Durak’ın yaptığı “KKTC ve Kıbrıs’ın Doğası” Konulu Çocuk Şarkıları Yarışması ve yarışma sonucu ortaya çıkan ödüllü şarkılar;  Konferans Yürütme Kurulu üyelerinden Sayın Erkan Dağlı’nın yönetimindeki Doğu Akdeniz Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Ada Işığı Çocuk Korosu tarafından verilen konserde izleyicilerin beğenisini kazanmıştı.

Daha sonra konferansa sponsor olan o dönemdeki MÜZED Merkez Yönetim Kurulu üyelerinden Sayın Süleyman Tarman’ın yönettiği Müzik Eğitimi Yayınları tarafından basılmış olan yarışma kitabının editörlüğünü de MÜZED Merkez Yönetim Kurulu üyesi Yavuz Durak yapmıştı.

Konferansın diğer çok önemli bir adımı ise KKTC Müzik Eğitimi Birliğinin kurulması yönünde atılmıştı. Buna göre; KKTC’de her düzeydeki eğitim öğretim kurumunda görev yapmakta olan müzik eğitimcilerinin birliğinin oluşturulması amacıyla MÜZED ile Doğu Akdeniz Üniversitesi arasında 19.07.2017 günü  işbirliği, destek ve dayanışmayı içeren çok önemli bir protokol imzalanmıştı.

Müzik Eğitimcileri Derneğimizin 2018 yılında düzenleyici kuruluş olarak görev aldığı 33. ISME Bakü Dünya Müzik Konferansında ve yine MÜZED’in girişimiyle 2019’da İstanbul’da Kadir Has Üniversitesinde düzenlenen ISME Legacy Konferansında derneğimiz yukarıda belirtilen protokoldeki görevlerini yerine getirerek KKTC müzik eğitimcilerini ve sanatını dünya müzik eğitimcileriyle, sanatıyla buluşturmuştur.

Bütün bu konulara ilişkin ayrıntılı bilgi Müzik Eğitimcileri Derneğinin, Doğu Akdeniz Üniversitesinin, o günlerde KKTC’de ve Türkiye’de  basında çıkan ve şu an ulaşabildiğimiz  bir bölümünün bağlantıları, tarihleri aşağıda verilmiş olan konferans haberlerinde yer almaktadır:

https://www.emu.edu.tr/tr/haberler/haberler/dau-sem-ada-isigi-cocuk-korosu-3-uluslararasi-ipekyolu-muzik-konferansi-cocuk-sarkilari-beste-yarismasinda-sahne-alacak/1206/pid/2206

https://pr.emu.edu.tr/Documents/Bulten/2017/14Temmuz2017.pdf

https://www.gundemkibris.com/daude-uluslararasi-3-ipek-yolu-muzik-konferansi-basladi-217756h.htm

https://www.gundemkibris.com/mansetler/3-ipek-yolu-konferansi-daude-h217366.html

https://www.gundemkibris.com/daude-uluslararasi-3-ipek-yolu-muzik-konferansi-sona-erdi-218237h.htm

http://www.kibrispostasi.com/daude-uluslararasi-3-ipek-yolu-muzik-konferansi-yapiliyor-13

http://www.starkibris.net/index.asp?haberID=253946

https://www.sanattanyansimalar.com/ipekyolu-sonuc-bildirgesi-nde-neler-var/3077/

“Müziğin İpek Yolunda Protokol”, Aydınlık Gazetesi, 29.07.2017, s.14

                Konferansın düzenlendiği tarihte Doğu Akdeniz Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezine bağlı olan yarışmada finale kalan yapıtları seslendiren “DAÜ SEM Ada Işığı Çocuk Korosu”nun Şefi ve bu görevi nedeniyle Konferans Yürütme Kurulu üyesi olarak görev almış olan müzik eğitimcisi Sayın Erkan Dağlı’nın son günlerde sosyal medyada ve KKTC BRT-1 Televizyon kanalında yayımlanan ve aşağıda örneklediğimiz bazı açıklamaları nedeniyle dört yıl önce ayrıntılı olarak basında ve internet sitelerinde yer alan bu konuların bugün yeniden anımsatılması zorunluluğu doğmuştur.

                Konferansımızın özenle planladığı “KKTC ve Kıbrıs’ın Doğası” Konulu Çocuk Şarkıları yarışmasının yine konferans sırasında  Sayın Erkan Dağlı’nın yönetiminde DAÜ SEM Ada Işığı Çocuk Korosu tarafından  seslendirilmiş olan CD’sinin, bugünlerde çeşitli kurumlarda üst düzeyde tanıtımının yapıldığını 30 Haziran 2021 bir  tanıtım kokteyli ile Sayın Erkan Dağlı’nın ve KPKD’nin yeni bir projesi gibi KKTC’de lanse edileceğini; söz konusu kokteylin davetiyesinde de bu yönde açıklamalar olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz.

                Öncelikle şunu belirtmek isteriz: Müzik Eğitimcileri Derneğinin girişim ve öncülüğünde, MÜZED- Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ve TÜRKSOY işbirliğinde Doğu Akdeniz Üniversitesinin ev sahipliğiyle KKTC Cumhurbaşkanlığının, Gazimağusa Belediye Başkanlığının desteğiyle  2017 yılında düzenlenmiş olan 3. Uluslararası İpek Yolu Müzik Konferansı içinde gerçekleştirilen “KKTC ve Kıbrıs’ın Doğası” Konulu Çocuk Şarkıları Yarışmasıyla değerli bestecilerimiz tarafından yaratılan, yarışma içinde seslendirilen ve sonradan kitaplaştırılan bu çok anlamlı şarkılar Düzenleme Kurulumuzun KKTC’de yaşayan tüm çocuklarımıza, halkımıza bir armağanıdır. Bu anlamda Sayın Erkan Dağlı yönetimindeki DAÜ SEM Ada Işığı Çocuk Korosu tarafından bu yapıtların emek ve özveriyle hazırlanarak yarışmaya yetiştirilmesi; yarışma içindeki başarılı dinleti nedeniyle Doğu Akdeniz Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezine, Sayın Erkan Dağlı’ya, sevgili koro üyelerimize, ve tüm emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyoruz. Yine (Yarışma Şartnamesi gereği bu yapıtların basılması, CD ve DVD olarak çoğaltılması, dağıtılması, satılması vb. tüm telif hakları Konferans Düzenleme Kurulunda olmasına karşın) derneğimiz her ne gerekçeyle olursa olsun bu yapıtların çocuklarımız tarafından seslendirilmesinden, okullara dağıtılmasından, KKTC çocuk şarkıları dağarcığı içinde yer almasından büyük mutluluk duymaktadır. Ayrıca KKTC’de görev yapan müzik ve koro eğitimcilerimizin dernek içinde örgütlenmelerinden, yeni projeler geliştirmelerinden de aynı şekilde mutluluk duyarız.

                Ancak Sayın Erkan Dağlı son günlerde “Kıbrıs Polifonik Korolar Derneği” adına derneğin bazı yöneticileriyle birlikte KKTC’deki Bakanlarla, çeşitli kurum ve kuruluş yetkilileriyle yaptıkları görüşmeleri haberleştirmiş olduğu sosyal medya paylaşımlarında; 3. Uluslararası İpekyolu Konferansını ve “KKTC ve Kıbrıs’ın Doğası” Konulu Çocuk Şarkıları Yarışmasını gerçekleştiren kuruluşlardan, MÜZED’den, yarışmayı her boyutuyla tasarlayan, uygulayan, sonuçlandıran, kitabı hazırlayan arkadaşlarımızdan hiç bahsetmeksizin yarışmanın ve bu yarışma sonucu basılan kitabın “kendilerinin projesi, kendilerinin kitabı” olduğu izlenimini uyandıracak ifadeler kullanmaktadır:

Sayın Erkan Dağlı’nın Facebook Sayfasından Sayın Şifa Çolakoğlu tarafından 01.06.2021 günü yapılan paylaşımda “Kıbrıs Polifonik Korolar Derneği olarak pandemi dönemini Ada Işığı Çocuk Korosu ve Otello Çoksesli̇ Korosu olarak iki albüm ve iki nota kitabını üreterek geçirdik(…).” (https://www.facebook.com/photo?fbid=3960862780701106&set=pcb.3960882147365836 ) denilmektedir. Bu iki kitaptan biri, 2017 yılında Konferans Düzenleme Kurulunca hazırlanmış ve sponsor arkadaşımız tarafından yayımlanmış olan “Kıbrıs Konulu Çocuk Şarkıları” kitabı olduğu anlaşılmaktadır.

“ 09.06.2021 günü saat 14:21’de  “KPKD Otello Çok Sesli Korosu” sayfasından yapılan paylaşımda

Kıbrıs Polifonik Korolar Derneği olarak resmi ziyaretlerimiz kapsamında; Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aykut Hocanın’ı makamında ziyaret edip, Otello’nun Rüyası ve Kıbrıs Konulu Çocuk Şarkıları adlı albümlerimizi takdim ettik. Projelerimize katkılarından dolayı teşekkürlerimizin sunulduğu ziyarette; Sayın Rektör Hocanın da hediyelerini takdim ettikten sonra, projelerimiz hakkında fikir alış verişinde bulunuldu. Görüşmeye KPKD Başkanı Şifa Çolakoğlu ve koro şefleri Erkan Dağlı ve Rana Erozan Uluçay katıldı.” (https://www.facebook.com/otellokorosu/photos/pcb.2973000199600953/2972999999600973/) denilmektedir.

Sayın Erkan Dağlı’nın Facebook Sayfasından 18.06.2021 günü saat 12:31’de yapılan paylaşımda: “Kıbrıs Polifonik Korolar Derneği olarak KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Sn.Olgun Amcaoğlu’na,KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Sn.Fikri Ataoğlu’na ziyarette bulunup Ada Işığı Çocuk Korosu ,Otello Çok Sesli Korolarımızın albüm ve nota kitaplarını takdim edip,teşekkürlerimizi sunduk…” (https://www.facebook.com/photo?fbid=4006898159430901&set=a.130636770390412) denilmektedir.

Yine Sayın Erkan Dağlı’nın Facebook Sayfasından 04.06.2021 günü saat 10:22’de yapılan “KIBRIS POLİFONİK KOROLAR DERNEĞİ BAŞKAN İSMAİL ARTER’İ ZİYARET EDEREK ALBÜM CD’SİNİ VE NOTA KİTAPLARINI TAKDİM ETTİ” başlıklı paylaşımda “Kıbrıs Polifonik Korolar Derneği (KPKD) Başkanı Şifa Çolakoğlu ile Derneğin Koro Şefleri Erkan Dağlı ve Rana Erozan Uluçay, Gazimağusa Belediye Başkanı Ismail Arter’i ziyaret ederek Kıbrıs Konulu Çocuk Şarkıları ve Çok Sesli Kıbrıs Halk Türküleri’nin olduğu 2 farklı albüm CD’sini ve nota kitaplarını takdim etti ve Başkan Arter’i tanıtım gecesine davet etti. 30 Haziran’da saat 20:00’da DAÜ Beach Club’da gerçekleştirecekleri Tanıtım Gecesi’nde Ada Işığı Çocuk Korosu’nun Kıbrıs Konulu Çocuk Şarkıları ve Otello Çok Sesli Korosu’nun Otello’nun Rüyası isimli Çok Sesli Kıbrıs Halk Türküleri’ni içeren 2 farklı Albüm CD’sinin ve nota kitaplarının tanıtımı yapılacak.

(…) Başkan İsmail Arter, Derneğin Ada Işığı Çocuk Korosu ve Otello Çok Sesli Korosu ile birlikte çıkardıkları CD ve kitaplarla yıllar süren çalışmalarını kalıcılaştırdığını, pandemiden dolayı kültür sanat çalışmalarının kesintiye uğradığı dönemde bu çalışmaların kendisini mutlu ettiğini, Belediyenin gereken katkıyı yapacağını söyledi(…). Dernek Başkanı Şifa Çolakoğlu ise, pandemi dönemindeki kısıtlamalara rağmen Ada Işığı Çocuk Korosu ve Otello Çok Sesli Korosu’nun şarkılarının yer aldığı CD ve nota kitaplarını hazırladıklarını, kültür sanata tek bir damla katkı bile yapabilmekten mutlu olduklarını söyledi. (…)” (https://www.facebook.com/GazimagusaBelediyesi/photos/a.206996292844140/1661618304048591/) denilmektedir.

Sayın Erkan Dağlı, KKTC BRT-1 Televizyon kanalında konuk olduğu ve aşağıda bağlantısı verilen bir yayımda, “KKTC ve Kıbrıs’ın Doğası” Konulu Çocuk Şarkıları Yarışmasıyla yaratılan şarkıları kastederek “Bu proje, 3. İpekyolu Müzik Konferansının Kıbrıs Konulu Şarkı Yarışmasının Projesi” ifadesini kullanmıştır. “Hazırladıkları albümün şu anda KKTC’da adlarını verdiği dijital müzik mağazalarında, kırtasiyecilerde, kitabevlerinde satılmakta olduğunu” belirten Dağlı, konferansın, yarışmanın ve yapıtların yer aldığı kitabın (Kitabı sponsor olarak basan Müzik Eğitimi Yayınları dışında) hangi kuruluşlar ve kişiler tarafından düzenlendiğine, tasarlandığına, gerçekleştirildiğine ilişkin herhangi bir bilgi vermeye gerek duymamıştır. (https://fb.watch/6fnEGkGojD/).

Sonuç olarak yukarıdaki paylaşımlardan da görüleceği gibi Konferansımızın özenle oluşturduğu yarışmaya dair ürünlerin, KKTC’li eğitimcilere ve çocuklarımıza ulaştırılması, memnuniyet duyacağımız bir atılım olmasına rağmen, gerek sosyal medyada gerekse hazırlanan davetiyelerde konunun dayandığı konferansa, kökenine dair ve projenin sahibi konusunda kurumsal anlamda en ufak bir atıfta bulunulmamıştır.  Etik bakımdan ve verilen emeklerin doğru biçimde yansıtılmaması bakımından KKTC’li kurumlara ve ilgililere projenin yanlış bir görünümde sunulduğu anlaşılmaktadır.

Yarışmanın yalnızca korosunu hazırlama, yönetme sorumluluğunu almış olan Sayın Erkan Dağlı’nın konferans ve yarışmayla hiçbir ilgisi bulunmayan Kıbrıs Polifonik Korolar Derneğini sanki projenin tümden sahibi gibi göstermesi, MÜZED’e konu hakkında en ufak bir bilginin verilmemesi ve usulen de olsa CD Basımı konusunda tarafımıza gereken bilginin verilmemiş olması ve böylesine büyük bir projenin tüm boyutlarıyla göz ardı edilmesinin izahını ve değerlendirmesini sizlere bırakarak bu vahim hatanın (Yarışmanın aşağıdaki bağlantıda yer alan videosunda Sayın Erkan Dağlı’nın takdiminde yer alan bilgileri içerecek biçimde) bir an önce düzeltilmesini arz ederiz. (https://youtu.be/1c7kBUwip88).

MÜZİK EĞİTİMCİLERİ DERNEĞİ (MÜZED)MERKEZ YÖNETİM KURULU ADINA REFİK SAYDAM (GENEL BAŞKAN)