Müzik Eğitimcileri Derneği (MÜZED) Genel Merkezi Meşrutiyet Caddesi Hatay Sokak No: 5/ 10 Kızılay- ANKARA
(312) 419 03 98 bilgi@muzed.org.tr

KIBRIS POLİFONİK KOROLAR DERNEĞİ BAŞKANI ŞİFA ÇOLAKOĞLU: “ARZUMUZ MÜZED İLE İŞBİRLİĞİMİZİN ARTARAK GÜÇLÜ BAĞLARLA DEVAM ETMESİDİR.”

Derneğimiz adına 21.06.2021 günü “MÜZED’İN girişim ve öncülüğünde 2017 yılında düzenlenmiş olan 3. Uluslararası İpek Yolu Müzik Konferansı,KKTC ve Kıbrıs’ın Doğası’ konulu çocuk şarkıları yarışması” konularında kamuoyuna ve ilgililere zorunlu bir açıklama yayımlanmıştı. (Bkz.:http://www.muzed.org.tr/?p=1908 ).

Bu açıklamadan sonra KKTC’de etkinlik gösteren Kıbrıs Polifonik Korolar Derneği Başkanı Sayın ŞİFA ÇOLAKOĞLU’ndan derneğimize hitaben bir açıklama yazısı geldi.

Bu açıklamayı olduğu gibi sayfalarımızda yayımlıyor; gerek bu açıklamadaki duyarlı yaklaşımları ve gerekse bu akşam Doğu Akdeniz Üniversitesinde yapılacak olan “Otello’nun Rüyası” ve , “KKTC ve Kıbrıs Konulu Çocuk Şarkıları” albüm, kitap tanıtımı etkinliklerine davetleri için KPKD Başkanı Sayın Şifa Çolakoğlu’na ve dernek yöneticilerine içten teşekkürlerimizi sunuyoruz.*

MÜZED Merkez Yönetim Kurulu

MÜZİK EĞİTİMCİLERİ DERNEĞİ (MÜZED) MERKEZ YÖNETİM KURULUNA

                                                            29.06.2021

Konu: MÜZED’İN GİRİŞİM VE ÖNCÜLÜĞÜNDE 2017 YILINDA DÜZENLENMİŞ OLAN 3.ULUSLARARASI İPEK YOLU MÜZİK KONFERANSI, “KKTC ve KIBRIS’IN DOĞASI” KONULU ÇOCUK ŞARKILARI YARIŞMASI KONULARINDA MÜZED’İN KAMUOYUNA YAPTIĞI AÇIKLAMAYA CEVABIMIZ.

Müzik Eğitimcileri Derneği MÜZED’in girişim ve öncülüğünde, Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) ve üniversitelerle birlikte ilki 2014’te İstanbul’da; ikincisi 2016’da Bolu’da gerçekleştirilen Uluslararası İpek Yolu Müzik Konferansının üçüncüsü 17-19 Temmuz 2017 tarihlerinde ülkemizin Gazimağusa Kentinde yapılmıştı. 3. Uluslararası İpek Yolu Müzik Konferansı Müzik Eğitimcileri Derneği (MÜZED), Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ve TÜRKSOY işbirliğinde Doğu Akdeniz Üniversitesinin ev sahipliğiyle KKTC Cumhurbaşkanlığının, Gazimağusa Belediye Başkanlığının desteğiyle Gazimağusa’da Rauf Raif Denktaş Kültür Merkezinde gerçekleştirilmişti.Konferans Eş Başkanlıklarını MÜZED Uluslararası İlişkiler Sekreteri Prof. Dr. Uğur Alpagut ve DAÜ’den Prof. Memduh Özdemir’in yaptığı; ISME Dünya Müzik Eğitimcileri Birliği bağlantılı olan uluslararası katılımla birlikte, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetimizde bugüne değin müzik eğitimi alanında gerçekleştirilen en kapsamlı etkinlik olduğunu düşündüğümüz bu konferans içinde çok önemli müzik, sanat, eğitim, kültür etkinlikleri yapılmıştı.

Bahse konu konferans sırasında o dönem Doğu Akdeniz Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi bünyesinde çalışmalarını yürüten şu anki dernek koromuz Ada Işığı Çocuk Korosu 10 tane  Kıbrıs konulu çocuk şarkısı performansını derneğimizin değerli şeflerinden Sayın Erkan Dağlı’nın yönetiminde gerçekleştirmiş, izleyenler ve jurinin büyük beğenisini almıştır. Yarışma esnasında şarkıların kayıtlarını Niğde Güzel Sanatlar Lisesi koro şefi Sayın Serdar Köşk, şefimiz Sayın Erkan Dağlı’nın ricaları ile tamamen kendi imkanları neticesinde gerçekleştirmiş olup,kayıtları şefimize bırakmıştı.

2019  yılında Ada Işığı Çocuk Korosu çalışmalarını  Kıbrıs Polifonik Korolar Derneği çatısında sürdürme kararı almıştı. Dernek korolarından Otello Çoksesli Korosu, KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Kültür Dairesi Müdürlüğü tarafından açılan derneklere yardım tüzüğü proje kabulü kapsamında Otello’nun Rüyası adı ile 10 tane  Çoksesli Kıbrıs Halk Türküsünden oluşan CD ve nota kitabı projesini sunarak kabul almıştır. KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı derneklere gönderdiği ikinci duyuruda, pandemi nedeniyle söz konusu bütçenin kullanılamadığını,tekrardan kısa süreliğine proje kabulü yapacağını duyurmuştu. Derneğimiz 2017 de ülkemizde DAÜ ev sahipliğinde ve MÜZED önderliğinde,TÜRKSOY ile TÜRKMEB ortaklığında yapılan kongrede gerçekleştirilen ,Müzik Eğitimi Yayınları tarafından nota kitabı basılan , KKTC ve Kıbrıs Konulu Çocuk Şarkıları Yarışması’nda kaydedilen ses kayıtlarını projelendirerek müzik eğitimine kazandırmayı hedeflemiştir. Sunulan projede KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı ilköğretim,ortaöğretim ve lise(özel okullar da dahil) tüm okulların müzik öğretmenlerine dağıtılmak üzere teslim edilmiştir. Kültür Dairesi  proje maliyetinin %80’ni karşılamış olup,geriye kalan meblağı ve Müzik Eğitimi Yayınları tarafından basılan 300 adet nota kitabının maliyetini  derneğimiz Kıbrıs Polifonik Korolar Derneği karşılamıştır.

Dernek olarak ve bireysel olarak yaptığımız tüm ziyaretlerde bu projenin DAÜ ev sahipliğinde ,MÜZED önderliğinde,TÜRKSOY ve TÜRKMEB ortaklığında gerçekleşen kongrede seslendirilen şarkıların CD’leşmesi sonucu gerçekleştiğini detaylı olarak anlattık,ayrıca CD’nin kitapçığının iç sayfasında detaylı olarak bilgilendirme yapılmıştır.

Albüm tanıtım gecemize davet amaçlı yapılan ziyaretlerde projelerle ilgili detaylı bilgiler yer almamış olabilir.Ancak  Kıbrıs Polifonik Korolar Derneği olarak bu projenin MÜZED ile işbirliği sonucunda ortaya çıkmış olduğunu hiçbir şekilde inkar etmedik,edemeyiz.  Bunun aksi  şekilde algılanması da bizleri oldukça üzer.

Kıbrıs Konulu Çocuk Şarkıları albüm ve nota kitabı tamamen müzik eğitimine kaynak oluşturması amacı ile müzik eğitimcilerine ve çocuklarımıza bedava dağıtılacaktır.

Bizler hepimiz aynı amaçlar için yaşadığımız topluma hizmet eden gönüllü müzik elçileriyiz. Yaptığımız herşey bu amaca hizmet ediyor ve etmeye de devam edecektir.

Kıbrıs Polifonik Korolar Derneği olarak yegane arzumuz; bu yanlış anlaşılmanın bir son bularak, bundan böyle MÜZED ile işbirliğimizin artarak güçlü bağlarla devam etmesidir. Yaratacağımız sinerjinin iki kardeş ülkenin müzik eğitimine nice  güzel projelerle katkı sunmasını dileriz.

En derin sevgi ve saygılarımızla,

Şifa ÇOLAKOĞLU

Kıbrıs Polifonik Korolar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

*KPKD’nin “Otello’nun Rüyası” ve , “KKTC ve Kıbrıs Konulu Çocuk Şarkıları” albüm, kitap tanıtımı etkinlikleri 30.06.2021 günü akşamı DAÜ Beach Club’da saat 20:00’da başladı. Derneğimizin kutlama iletisi MÜZED KKTC Temsilcisi Müzik Eğitimcisi Şefkat Sağlamer tarafından sunuldu. Etkinlikten bölümler, MÜZED Facebook sayfasında canlı yayım hâlinde verildi.https://www.facebook.com/774323639/videos/344036077121549/

Müzik Eğitimcileri Derneğimizin Kıbrıs Polifonik Korolar Derneğine gönderdiği kutlama iletisi metni aşağıdadır:

KPKD adına MÜZED KKTC Temsilcimiz Şefkat Sağlamer’e verilen teşekkür plaketinin fotoğrafı aşağıdadır: