Müzik Eğitimcileri Derneği (MÜZED) Genel Merkezi Meşrutiyet Caddesi Hatay Sokak No: 5/ 10 Kızılay- ANKARA
(312) 419 03 98 bilgi@muzed.org.tr

AYDIN İLİK’İ 6. ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE ANIYORUZ

aydinilik
Zonguldak Karaelmas (şimdi Bülent Ecevit) Üniversitesi Devlet Konservatuvarı eski Müdürü, Müzik Eğitimcisi, Flüt Sanatçısı, Besteci, Müzik Yazarı, Örnek insan, Müzik Eğitimcileri Derneğinin aktif üyelerinden Yrd. Doç. Dr. A. Aydın İlik‘i 7 Eylül 2009 günü yitirmiştik. A. Aydın İlik, 9 Eylül 2009 günü Üniversitesinde yapılan törenden sonra 10 Eylül 2009 günü memleketi olan Balıkesir’in Burhaniye İlçesi’nde toprağa verilmişti.
Sevgili Aydın İlik‘i, müzik eğitimcisi arkadaşımız Güneş APAYDIN‘ın o günlerde yazarak derneğimize verdiği ancak MÜZED Dergimizin yayımına ara verildiği için ilk kez şimdi yayımladığımız yazısıyla anıyoruz.
Sevgili Aydın arkadaşımızı ve onun müzik eğitimine yaptığı çok değerli hizmetleri unutmayacağız.

AYDIN İLİK BİR GÖREV VE PROJELER İNSANI İDİ

Güneş APAYDIN

Bir gün böyle bir yazı kaleme alacağımı hiç bilemezdim .

1973 Gazi Eğitim enstitüsü sınavlarında sırasında başlayan dostluğumuz bu günlere kadar kesintisiz devam etti. Önce okul arkadaşı , sonra sınıf arkadaşı ve daha sonra Gazi üniversitesi öğretim görevlileri olarak iş arkadaşı olduk .Askerliğimizde bile güzel bir tesadüf birlikte idik .( 59. topçu Tugayı Burdur ) Askerlik yaptığımız sırada , Ordu evinde oluşturduğumuz orkestra ile şekillenmeye başlayan müzik yolculuğumuz ve daha ilerleyen dostluğumuz bu günlere kadar sürdü .

37 yılı bulan bu süre içerisinde,  biz sürekli müzik yaptık .ikili Resitaller , oda müziği konserleri , zaman zaman aynı anda sayısı yüzleri bulan müzisyen ve öğrenci-müzisyenlerle ,Türkiye ve  Avrupa’nın pek çok yerinde yapılan sanat etkinliklerinde birlikte görevler yaptık .

Zonguldak Kara Elmas Üniversitesinde yapılan bir ikili dinletimizin  sonrasında üniversitenin değerli yöneticileri , başta sayın rektör Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz ün : ”biz, Zonguldak’ ta sık sık müzik yapılsın istiyoruz, Zonguldak’ın buna gereksinimi var , ne yapabiliriz ?” yönündeki düşüncelerinden yola çıkarak; önce Ankara’dan alınan bir piyanonun Zonguldak’a nakli ve ardından pek çok bilinçli yapılmış organizasyon sonucu bu ilimizin bir konservatuar sahibi olmuş olması : Aydın İlik arkadaşımızın değerli çalışmalarından yalnızca birisidir .

Aydın İlik , bir görev ve projeler insanı idi .Son günlerinde bile kafası pek çok proje ile dolu idi .

Hasta yatağından organizasyonlarını sürdürüyor , telefonla bağlantılar kuruyor , Üniversitenin açılış ve bu yıl yapılacak etkinliklerle ilgili görüşmeler yapıyordu .

Bütün işleri arasında , eğitim amacıyla hazırlanmış müzik-eğitim  kitapları ve yazmış olduğu pek çok makale onun bu yöndeki becerilerinin göstergesidir

Doğası gereği öyle bir iletişim gücü vardı ki , ben bu kadar çok insan tanıyan ikinci bir kişi tanımadım . Enerjik , organizasyoncu ve iş bitiriciliği kişiliği ile Türkiye’nin sanat eğitimine ne kadar önemli katkılar yapmış bir kişi olduğunu , Zonguldak’ta onun anısına yapılan törende gönderilmiş çelenklere bakarken , bir kez daha anladım . Birbirimizin en güzel ve zor anlarımızda hep yanında olduk gerçek bütün arkadaşlıklarda olması gerektiği gibi …

Aydın İlik : dostum, kardeşim hep aramızda olacaksın …