Müzik Eğitimcileri Derneği (MÜZED) Genel Merkezi Meşrutiyet Caddesi Hatay Sokak No: 5/ 10 Kızılay- ANKARA
(312) 419 03 98 bilgi@muzed.org.tr

PROF. ŞEFİKA ŞEHVAR BEŞİROĞLU’NU KAYBETTİK

sehvar_besiroglu

          İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı  Öğretim Üyesi, Müdür Yardımcısı, Müzikoloji Bölüm Başkanı, Müzikoloji ve Müzik Teorisi Doktora Programı Anabilim Dalı Başkanı, İTÜ MİAM Müdürü, Kanun ve Çeng sanatçısı, eğitimcisi PROF. ŞEFİKA ŞEHVAR BEŞİROĞLU’nu 26 Mayıs 2017 Cuma günü tedavi gördüğü Nişantaşı Amerikan Hastanesi’nde kaybettik.

       Prof. Şefika Şehvar Beşiroğlu’nun cenazesi 27 05.2017 Cumartesi günü saat 14:00’te İTÜ Mustafa Kemal Amfisinde (İTÜ TMDK G Amfisi) yapılacak törenin ve Teşvikiye Camiinde ikindi namazı sonrası kılınacak cenaze namazının ardından Edirnekapı Mezarlığında son yolculuğuna uğurlanacaktır.

Prof. Şefika Şehvar Beşiroğlu, 2 Ekim 1965 İstanbul doğumludur.  1986’da İstanbul Teknik Üniversitesi, Türk Müziği Devlet Konservatuvarı, Çalgı Bölümünü  bitirdi, 1988’de İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsünde Türk Sanat Müziği alanında yüksek lisans eğitimini; 1994’te aynı üniversite, enstitü ve alanda sanatta yeterliliğini; 1999’da Harvard Üniversitesinde doktora üstü çalışmasını tamamladı. 1997’de YÖK’te Temel Bilimler Türk Sanat Müziği alanında Doçentlik; 2000’de İTÜ’de Müzikoloji alanında Doçentlik; 2005’te İTÜ’de Müzikoloji alanında Profesörlük unvanını aldı.

          Prof. Şefika Şehvar Beşiroğlu,  İstanbul Teknik Üniversitesi, Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Müdür Yardımcılığı, Müzikoloji Bölüm Başkanlığı, MİAM (Müzik İleri Araştırmalar Merkezi) Yönetim Kurulu Üyeliğiyle  “Müzikoloji ve Müzik Teorisi doktora programı” koordinatörlüğü görevlerini yürütmekteydi. Ayrıca Kantemir Topluluğu adında bir müzik grubunun da üyesiydi. Beşiroğlu’nun çok sayıda basılmış kitabı, makalesi, araştırması vardır.

          Prof. Şefika Şehvar Beşiroğlu, 26 Nisan 2015’ten bu yana Müzik Eğitimcileri Derneğinin de üyesiydi. Derneğin üniversiteler ve TÜRKSOY ile birlikte düzenlediği İpek Yolu Müzik Konferanslarına, 2018 ISME Dünya Konferansı hazırlık çalışmalarına, Türk Dünyası Müzik Eğitimi Birliğinin kuruluş çalışmalarına çok değerli katkılar sunmuştu.

          Prof. Şefika Şehvar Beşiroğlu’na Allah’tan rahmet, ailesine, öğrencilerine, eğitimci, sanatçı arkadaşlarına, sanat camiasına ve tüm sevenlerine başsağlığı dileriz. Sevgili Şehvar öğretmenimizi, arkadaşımızı unutmayacağız.

MÜZİK EĞİTİMCİLERİ DERNEĞİ (MÜZED) GENEL MERKEZİ

sehvar_besiroglu_foto_2