Müzik Eğitimcileri Derneği (MÜZED) Genel Merkezi Meşrutiyet Caddesi Hatay Sokak No: 5/ 10 Kızılay- ANKARA

1 KASIM MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ GÜNÜ VE MUSIKÎ MUALLİM MEKTEBİNİN 98. AÇILIŞ YILI ANKARA’DA AÇIKOTURUM VE KONSERLE KUTLANIYOR

99. kuruluş yılını kutladığımız Cumhuriyet Türkiye’sinde, müzik öğretmenliği bölümlerinin, konservatuvarların temeli olan ve Atatürk’ün uzakgörüşlülüğüyle değerli müzikçimiz ve İstiklâl Marşı bestecimiz Osman Zeki Üngör’ün yönetiminde 1924 yılında Ankara’da kurulan Musıkî Muallim Mektebinin açılış günü olan 1 KASIM, 2018 yılından bu yana ülkemizde “MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ GÜNÜ” olarak kutlanıyor.

2022 yılı 1 Kasım Müzik Öğretmenliği Günü, Müzik Eğitimcileri Derneği, Sevda Cenap And Müzik Vakfı ve Ankara Devlet Konservatuvarlılar Derneği tarafından Mamak Belediyesinin katılımı ve desteğiyle;  Musıkî Muallim Mektebinin doğrudan devamı olarak kurulan Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi GSE Bölümü Müzik Anabilim Dalının ve Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarının katılımlarıyla, Cebeci semtindeki tarihî Musıkî Muallim Mektebi binası salonunda kutlanacak.

1 Kasım 2022 Salı günü saat 17:00’de “Halkın Nitelikli Sanatı Yaşama Hakkı Yönünden Müzik Öğretmenliği” konulu açıkoturumla başlayacak olan kutlama etkinliği, aradan sonra 19:30’da konser ile devam edecek.

Duayen Müzik Eğitimcisi ve MÜZED Onursal Başkanı Prof. Dr. Ali Uçan‘ın yöneteceği açıkoturumda GÜ Gazi Eğitim Fakültesi GSE Bölümü Müzik Eğitimi ABD Başkanı Prof. Dr. Aytekin ALBUZ , Sevda-Cenap And Müzik Vakfı Genel Sekreteri Pınar ALPAY YÜKSEL, Mamak Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet DÜĞMECİ, HÜ Ankara Devlet Konservatuvarı Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Cenk GÜRAY, ADK-DER Başkan Yardımcısı Prof. Bige Bediz KINIKLI ve MÜZED Genel Başkanı Refik SAYDAM konuşmacı olarak dinleyicilere seslenecek.


Şef Mehmet Efe yönetimindeki Gazi Gençlik Oda Orkestrası, Antik Tınılar Oda Müziği Grubu ( HÜ Ankara Devlet Konservatuvarı) ve
Halide Zehra Onat yönetimindeki MÜZED Faik Canselen Öğretmenler Korosu, repertuvarlarındaki yapıtları seslendirecekler.

1 Kasım Müzik Öğretmenliği Günü Kutlama Etkinliği, TARİHÎ MUSIKÎ MUALLİM MEKTEBİ MUHSİN ERTUĞRUL SAHNESİnde (Talatpaşa Bulv. No: 167 Cebeci/ANKARA adresindeki Mamak Kültür Merkezinde yapılacak.

1 Kasım 2022 Salı Günü Musıkî Muallim Mektebinin kurucusu ve İstiklâl Marşı’mızın bestecisi Osman Zeki ÜNGÖR, İstanbul Üsküdar Karacaahmet Mezarlığındaki kabri başında anılacak. Bu anmaya katılacak kişi ve kuruluşlar, MÜZED İstanbul Şube Başkanı Selçuk İŞCAN başkanlığında Karacaahmet Mezarlığının Şakirin Camiinin bulunduğu giriş kapısında 1 Kasım salı günü saat 11:00‘da toplanacak.

Düzenleyici ve katılımcı kuruluşlar bütün müzik eğitimcilerini ve müzikseverleri 1 Kasım Müzik Öğretmenliği Günü kutlama etkinliğine davet ediyorlar.

MÜZED VE MEDİP İŞBİRLİĞİYLE MÜZİK ÖĞRETMENLERİ BULUŞMASI YAPILIYOR. DEĞERLİ ÜYE VE DOSTLARIMIZI BU ÖNEMLİ ETKİNLİĞİMİZE KATILMAYA DAVET EDİYORUZ.

2022-2023 Eğitim Öğretim Yılına pek çok alanda olduğu gibi müzik, sanat eğitimi alanında da yetersizliklerle, sorunlarla ve elbette umutlarla başladık.

Bugüne kadar olan deneyimlerimiz de göstermiştir ki: sorunlarımızın çözümü, mesleğimizde, alanımızda kazanımlar sağlanması, var olan kazanımlarımızın korunması; yakınmaktan, karamsarlıktan değil meslek topluluğu olarak bir araya gelmemizden, haklarımızı aramamızdan geçmektedir.

Bugün sorunlarımızın çözümü yolunda tutulacak en önemli halka, meslekî örgütlülüğümüzün güçlendirilmesi ve pekiştirilmesidir.

İşte bu çabalara katkı sunmak üzere 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılının başında müzik öğretmenleri İnstagram üzerinden canlı olarak da yayımlanacak olan bir buluşma gerçekleştiriyor.

Müzik Eğitimcileri Derneği Genel Merkezi (MÜZED) ile Müzik Eğitimcileri Dayanışma ve İletişim Platformu (MEDİP) tarafından birlikte düzenlenen ve 28 Eylül 2022 Çarşamba akşamı saat 20:30da yapılacak olan toplantının katılım bağlantısı toplantı başlamadan önce MÜZED’in ve MEDİP’in sayfalarından duyurulacaktır.

Değerli dernek üyelerimizi, değerli dostlarımızı, tüm müzik eğitimcilerini İnstagram üzerinden bu önemli buluşmaya katılmaya davet ediyoruz.

İçten sevgilerimizi, saygılarımızı iletir başarılar, esenlikler dileriz.

MÜZİK EĞİTİMCİLERİ DERNEĞİ (MÜZED) GENEL MERKEZİ

MÜZED FAİK CANSELEN ÇOKSESLİ ÖĞRETMENLER KOROSU YENİ KATILIMLARLA EKİM AYINDA ÇALIŞMALARINA BAŞLAYACAK

Faik Canselen

Müzik Öğretmeni Halide Zehra ONAT yönetiminde çalışmalarını sürdüren MÜZED Faik Canselen Çoksesli Öğretmenler Korosu, Kovid 19 salgını nedeniyle verdiği zorunlu aranın ardından yeni katılımlarla önümüzdeki Ekim ayından itibaren MÜZED Salonunda çalışmalarına yeniden başlayacak.


MÜZED Faik Canselen Çoksesli Öğretmenler Korosu, Şef SÜREYYA ÇAĞLAR‘ın yönettiği Ankara Valiliği Öğretmenler Çoksesli Korosunun görevinin sonlandırılması sonucu bu koronun üyelerinin yaklaşık 10 yıl süren yeniden bir araya gelme çabalarıyla 2018 Ekim ayında çalışmalarına başladı. Koro üyelerinin gayretiyle süren bu çalışmalar sırasında ortak kararla şeflik görevi, MÜZED üyesi ve MÜZED TMÖ Orkestrasının solistliğini de yapmış olan HALİDE ZEHRA ONAT‘a verildi. MÜZED Genel Başkanı Refik Saydam tarafından şef Halide Zehra Onat’a yapılan, koronun “MÜZED Faik Canselen Öğretmenler Korosu” adını alması ve MÜZED Salonunda çalışması önerisi, koro üyelerinin oybirliğiyle kabul edildi.

Koro, 2019 Ocak ayından itibaren MÜZED Salonunda çalışmalarını sürdürdü. Bu kısa sürede hem MÜZED Türkiye Müzik Öğretmenleri Orkestrasıyla birlikte hem de bağımsız olarak verdiği başarılı konserleriyle tanındı.

Birçok sanat topluluğu gibi MÜZED Faik Canselen Çoksesli Öğretmenler Korosu da Covid 19 salgını nedeniyle çalışmalarına ara vermek zorunda kaldı.

Cumhuriyetimizin seçkin müzik eğitimcilerinden ve bestecilerinden Faik Canselen‘in (1908 Kırklareli – 17 Eylül 2009 İstanbul) adını taşıyan koro her ses grubundan öğretmenlerin ve müzikseverlerin katılımını bekliyor. Koroya katılmak isteyen üyelerimizin ve dostlarımızın bu isteklerini, kişisel ve iletişim bilgilerini ivedilikle [email protected] e-posta adresine göndermesini veya doğrudan MÜZED yöneticilerini, Koro yönetici ve üyelerini aramalarını bekliyoruz.

Yeni eğitim öğretim ve sanat yılı bütün korolara, topluluklara, orkestralara kutlu olsun.

MÜZED GENEL MERKEZİ

Adres: Hatay Sokak 5/10 Kızılay- ANKARA
e-posta: [email protected]

Halide Zehra Onat yönetiminde MÜZED Faik Canselen Çoksesli Öğretmenler Korosu


Faik Canselen1956’da Ankara Anafartalar, Gazi Lisesi ve Askerî Muzıka Okulu Karma Korosunun konserinde. (Fotoğraf için koro üyelerinden Göksel Olcaytu’ya teşekkür ederiz.)

MÜZED TÜRK HALK MÜZİĞİ TOPLULUĞU EKİM AYINDA ÇALIŞMALARINA BAŞLIYOR

Geçmiş yıllarda başarılı konserleriyle dikkat çeken Müzik Eğitimcileri Derneği (MÜZED) Türk Halk Müziği Topluluğu, 2022-2023 çalışma, etkinlik, prova, konser dönemi önümüzdeki Ekim Ayında başlayacak. Müzik Öğretmeni Hasan EROĞLU yönetimindeki çalışmalar, Kızılay Hatay Sokak 5/10 adresindeki MÜZED Salonunda gerçekleştirilecek.

MÜZED THM Topluluğu, önceki koro üyelerinin yanında yeni üyeleri de kabul ediyor. Türk Halk Müziğine gönül vermiş değerli üyelerimizi ve dostlarımızı MÜZED THM Topluluğuna katılmaya, birlikte türkülerle yolculuğa davet ediyoruz.

MÜZED THM Korosuna katılmak için kişisel bilgilerinizi ve iletişim bilgilerinizi yazarak mü[email protected] e-posta adresine göndermenizi veya doğrudan MÜZED yöneticilerini, MÜZED THM Topluluk üyelerini aramanızı bekliyoruz.

MÜZED THM Topluluğu çalışmalarında, konserlerinde buluşmak üzere selam ve başarı dileklerimizi iletiriz.

MÜZED GENEL MERKEZİ, MÜZED THM TOPLULUĞU

Hasan Eroğlu yönetiminde MÜZED THM Topluluğu bir konserinde

MÜZED TÜRK HALK MÜZİĞİ TOPLULUĞU
Topluluk 2004-2005 Öğretim Müzik Öğretmeni MURTAZA ÇINAR yönetiminde kuruldu. Sonraki yıllarda topluluğun yönetimini sırasıyla Müzik Öğretmeni MEHMET ERKAN EFE, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Türk Halk Müziği Topluluğu sanatçısı HASAN BASRİ DUMLUPINAR ve tekrar Müzik Öğretmeni MURTAZA ÇINAR üstlendi. 2015 yılına kadar düzenli çalışmalar, provalar başarılı konserler gerçekleştiren MÜZED Türk Halk Müziği Topluluğu bu tarihten itibaren çalışmalarına iki yıl ara verdi. 2017’de Müzik Öğretmeni HASAN EROĞLU’nun yöneticilik görevini devralması ve yeni üye katılımlarıyla topluluk yeniden düzenli çalışmalarına, provalarına başladı. İlk konserini 2018 Mayıs ayında “Türkülere Yeniden Merhaba” temasıyla yapan MÜZED THM Topluluğu 2019 yılında da “Türkülerle Anadolu’da Gezintiler” adıyla yeni konserlerine devam etmiştir.


MÜZED Genel Merkezi: Hatay Sokak 5/10 Kızılay- ANKARA
e-posta: [email protected]

HASAN EROĞLU

1955 Çayırlı (Erzincan) doğumludur. Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümünü bitirdi. Müzik öğretmenliği yaptığı okullarda ve Halk Eğitimi Merkezlerinde Türk halk müziği toplulukları kurdu ve yönetti. Türk halk müziği koro yarışmalarında katıldığı topluluklarla çok sayıda ödül kazandı Gençlere ve yetişkinlere topluluklar içinde Türk halk müziğini sevdirmek için özverili bir çaba yürüttü. Halen bu uğraşılarını ve 1997 yılında kurduğu Metronom Müzikevinde bağlama derslerini sürdürmektedir.

MÜZİK EĞİTİMCİLERİ DERNEĞİNİN ÜYELERİNE VE DOSTLARINA RAPORUDUR: 17.08.2022

MÜZED ÖRGÜTLÜLÜĞÜ İÇİNDE HAK ARAMAMIZ SONUÇ VERDİ

BİRİNCİ DERECEYE ULAŞAN ÖĞRETMENLERİMİZ VE EMEKLİLERİMİZ LİSANS TAMAMLAMA ZORUNLULUĞU OLMADAN 3600 EK GÖSTERGE KAPSAMINA ALINDI

Tümünü okuyun…

KÖY ENSTİTÜLERİNİN AÇILIŞININ 82. YILINDA MÜZED ANKARA MANDOLİN TOPLULUĞU DİNLETİSİ

Türk eğitim ve aydınlanma tarihinde derin izler bırakan, aynı zamanda geleceğe de ışık tutan Köy Entitülerinin 82 açılış yılında bütün yurtta törenler, konferanslar, etkinlikler yapıldı.

Bu etkinliklerden biri de 16 Nisan 2022 Cumartesi günü Ankara’da Çankaya Çiğdem Mahallesinde, Çankaya Belediyesi Hasan Âli Yücel Çankaya Evinde saat 14:00-16:00 arasında gerçekleştirildi.

Etkinliğin başlangıcında Çiğdem Mahallesi Can Yücel Parkı içinde Çankaya Evi’ne “Hasan Âli Yücel” adı verildi.

Etkinlikte, Cılavuz Köy Enstitüsü mezunu Perihan Akçam, Çankaya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ethem Torunoğlu ile Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği, Çiğdemim Derneği adına konuşmalar yapıldı. Köy Enstitülerinin Türk Eğitim Sistemi içindeki yeri ve önemi vurgulandı. Çankaya Çiğdem Mahallesinde bulunan Hasan Âli Yücel Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri, Hasan Âli Yücel’in eğitimci kişiliğini dile getiren şiirler okudular, konuşmalar yaptılar. Müzik ve dans etkinlikleri sergilendi.

Müzik Eğitimcileri Derneği (MÜZED) Ankara Mandolin Topluluğu da bu etkinlik içinde bir dinleti gerçekleştirdi. Çok sayıda Ankaralı yurttaşın izlediği dinleti ve etkinlik, beğeni kazandı.

MÜZED ISME Kafe’de/ MÜZED at ISME Cafe

Şefkat SAĞLAMER (Canterbury Christ Church University)

MÜZED ISME Kafe’de

Covid-19 kısıtlamaları ile duraksayan etkinliklerin yavaş yavaş yeniden tohumları atılmaya başlandı. 13 Aralık 2021 tarihinde uluslararası müzik platformu olarak önemli bir kuruluş olan ISME’nin (International Society for Music Education) ev sahipliğinde ve ISME yönetim kurulu üyesi Sandra Oberoi’nin moderatörlüğünde çevrimiçi olarak gerçekleşen “ISME Online Cafe” etkinliği de bunlardan bir tanesi oldu. Derneğimiz MÜZED de bu etkinliğe davet aldı ve derneğimizi temsilen Prof. Dr. Uğur Alpagut, Doç.Dr. Nevra Küpana ve Doktor Adayı Öğretim Görevlisi Şefkat Sağlamer etkinliğe katıldı.

Etkinliğin genel olarak amacının üyeleri tekrardan bir araya getirmek, ISME’nin alt gruplarına ait temsilcilerin konuşmalarına yer vererek yapılan ve yapılacak olan etkinlikleri tanıtmak ve üyeler arası ilişkileri pekiştirmek olmasına rağmen, Türkiye’deki müzik eğitimine ilişkin gelişmeleri öğrenmek amacıyla tanıtımlar sonrasında ISME dönem başkanı Prof. Dr  Emily Achieng Akuno, 2016-2020 (2 dönem) yılları arasında Türkiye’nin temsilcisi olarak ISME yönetim kurulunda görev alan Prof. Dr. Uğur Alpagut hocamıza söz verdi. Uğur hocamız ISME ile ilişkilerimizin artarak devam etmesi temennilerini aşağıdaki gibi ifade etmiştir:

“Son yüz yüze konferanslardan olan 2018 Bakü ve 2019 İstanbul sonrası tekrar sizleri sağlıklı görmek mutluluk verici. Maalesef bu süreç bir süre için sanal görüşmelere dönüştü. Türkiye ileride de büyük organizasyonların merkezinde yer almak için hazırdır. Biz şu sıralar Türkiye’de toplum ve müzik ilişkileri arasında bağların kurulması için daha fazla çalışıyoruz. Ekibimiz yerel ve ulusal konferanslarla sürekli genişliyor. Bu konularda ISME’deki arkadaşlarımızdan destek alıyoruz. Sizlerin de bilim kurullarında ve konuşmacı olarak bize katkı sağlamanızdan mutluluk duyuyoruz. İleriki işbirliklerinde yer almanız için Sefkat Sağlamer veya benimle temas kurabilirsiniz. Sizleri çok özledim. Hepinizi Türk kahvesi içmeye bekliyorum.”

Bu daveti sıcak ve samimi bulan ISME yönetim kurulu ve kuruluş üyeleri Türkiye ile çalışmaktan mutluluk duyacaklarını dile getirmişlerdir.

MÜZED at ISME Cafe

The seeds of the activities that paused with the Covid-19 restrictions have gradually begun to be planted again. “ISME Online Cafe” event on 13th December 2021, which was hosted by an important international music platform ISME (International Society for Music Education) and moderated by ISME board member Sandra Oberoi, has been one of these. Our association MÜZED was also invited to this event and Professor Uğur Alpagut, Associate Professor Nevra Küpana and PhD Candidate Senior Instructor Şefkat Sağlamer attended the event on behalf of MÜZED.

Although the general purposes of the event were the reunion of members, to introduce the current and upcoming events of ISME’s subgroups by including the speeches of the group leaders, and to strengthen the relations between the members, in order to learn about the developments in music education in Turkey, ISME Term President Professor Emily Achieng Akuno also gave speech to Professor Ugur Alpagut who served as ISME board member between 2016-2020 (2 terms) as Turkey’s representative.  Professor Alpagut expressed his wishes for an increasing continuation of relations with ISME as follows:

“It is a pleasure to see you healthy again after 2018 Baku and 2019 Istanbul, which are among the last face-to-face conferences. Unfortunately, this process turned into virtual meetings for a while. Turkey is ready to be at the centre of big organizations in the future. We are currently working harder to establish links for the relationships between community and music in Turkey. Our team is constantly expanding with local and national conferences. We get support from our friends at ISME on these issues. We are so happy that you contribute to us in scientific committees and as speakers. You can contact Sefkat Sağlamer or me to take part in future collaborations. I missed you so much. I am waiting for you all to drink Turkish coffee.”

Finding this invitation warm and sincere, ISME board members and members of the organization expressed that they would be happy to work with Turkey.

MÜZED ÜYELERİ VE YÖNETİCİLERİ ANITKABİR’DE ATATÜRK’ÜN HUZURUNDAYDI

28 Ağustos 2021 günü yapılan 10. Olağan Genel Kurulumuzda göreve seçilen MÜZED Merkez Yönetim Kurulu, 3 Eylül 2021 günü yapılan toplantısında kendi içinde görev dağılımı yaptı.

Refik SAYDAM Genel Başkanlığa, Uğur ALPAGUT Genel Sekreterliğe, Ayşen PEHLİVAN Genel Saymanlığa getirildi. Diğer kurul üyeleri ise şu görevleri aldılar: Yavuz DURAK (Müzik ve Bilişim Teknolojileri Sekreteri), Oya AKYILDIZ (Genel Sekreter Yardımcısı), Ferit BATTAL (Genel Sekreter Yardımcısı), Fisun KUTLU (Orkestra ve Oda Müziği Toplulukları Sekreteri), Hamdi TATLISU (Orkestra ve Oda Müziği Toplulukları Sekreteri), Gizem Berrak TAŞ GÜZELOĞLU (Ses Eğitimi ve Toplulukları Sekreteri), Mehmet KAYGISIZ (Müzik Atölyeleri Sekreteri), Mert ERGÜL (Müzik Eğitimi Kurumlarıyla İlişkiler Sekreteri)

MÜZED Merkez Yönetim, Denetim, Onur kurulları ve katılabilen üyeleriyle birlikte 4 Eylül 2021 Cumartesi günü Anıtkabir’i ziyaret ederek Ata’nın huzuruna çıktı. Dernek Genel Başkanı Refik SAYDAM, Mozoleye çelenk bıraktıktan sonra Şeref Defteri’ni imzaladı. Şeref Defterine yazılan yazıda özetle şu görüşler dile getirildi: “Işığınız, ilke ve devrimleriniz, bütün ulusumuz ve insanlık gibi biz müzik eğitimcilerinin de yolunu aydınlatıyor. Öğrencilerimizi tam bağımsızlık ülküsü ve çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkma hedefiyle yetiştirebilmek için her yaştan gençlik olarak görev başındayız(…)Biz müzik eğitimcileri, özdeyişinize uygun olarak ‘ulusal ince duyguları anlatan yüksek deyişleri günün son müzik kurallarıyla işleyerek‘ ulus gençliğini ileri götürme; ‘fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür kuşaklar yetiştirme‘ hedefiyle çaba gösteriyoruz. Görevlerimizi siz ulu önderimizden ve Cumhuriyetimizin kanunlarından alıyoruz. İçinde yaşadığımız yakıcı sorunları biliyor, ancak yakınmadan çözüm üretecek yaklaşımlarla çalışıyoruz.”(…).