Müzik Eğitimcileri Derneği (MÜZED) Genel Merkezi Meşrutiyet Caddesi Hatay Sokak No: 5/ 10 Kızılay- ANKARA

MÜZİK EĞİTİMCİLERİ DERNEĞİ (MÜZED) İSTANBUL ŞUBESİ 4. OLAĞAN GENEL KURULU ERTELENMİŞTİR

MÜZED İstanbul Şubesinin Değerli Üyeleri,

Aşağıdaki duyurumuzda yer alan ve 1 Aralık 2020 günü yapılacağını duyurduğumuz MÜZED İstanbul Şubesi 4. Olağan Genel Kurulu, İçişleri Bakanlığı, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğünün aşağıda görülen duyurusu uyarınca 2021 Mart Ayına ertelenmiştir. Genel Kurul duyurumuz, yapılacağı tarihten en az 15 gün önce tekrar duyurulacaktır. Değerli üyelerimize saygı ile bildiririz.

Bu vesileyle MÜZED üyesi olmanın sorumluluğu ve duyarlılığıyla derneğimizi yaşatmak ve sağlıklı günlere ulaştırmak ereğiyle sevgili üyelerimizin (varsa) geçmişe yönelik ödenti borçlarını da kapatmalarını bekliyoruz. Ödenti borçları ve bağışlarınız için dernek yöneticilerimizi telefonda aramanızı ya da [email protected][email protected]  adreslerinden birine e-posta göndererek bilgi almanızı rica ediyoruz.

MÜZED İSTANBUL ŞUBESİ YÖNETİM KURULU (30.11.2020)

ÖDENTİ VE BAĞIŞLARINIZ İÇİN MÜZED BANKA HESAP NUMARASI

Ödenti ve bağışlarınızı derneğimizin T.C. Ziraat Bankası Ankara Bakanlıklar Şubesindeki 3668994 5001 numaralı hesabına (Şube kodu: 1133 Bakanlıklar/ANKARA) (IBAN NO: TR760001001133036689945001) yatırabilir ya da dernek saymanına makbuz karşılığı elden teslim edebilirsiniz.MÜZİK EĞİTİMCİLERİ DERNEĞİ (MÜZED) İSTANBUL ŞUBESİ 4. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISINA ÇAĞRI 16.11.2020

MÜZED İSTANBUL ŞUBESİNİN DEĞERLİ ÜYELERİNE,

Derneğimizin bu yılın Eylül ayında yapılması gereken ancak Kovid 19 salgını nedeniyle T. C. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğünce ertelenen 10. Olağan Genel Kurul Toplantısı 01.12.2020 SALI GÜNÜ KUŞDİLİ CADDESİ MİSKİAMBER SOKAK NO:14 KADIKÖY/İSTANBUL ADRESİNDEKİ İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ SALONUNDA SAAT 12:00’DA YAPILACAKTIR.

Ancak KOVİD 19 Salgını devam etmekte olduğu için İLK TOPLANTIDA ÇOĞUNLUK SAĞLANAMADIĞI TAKDİRDE İKİNCİ TOPLANTI 16 OCAK 2021 CUMARTESİ GÜNÜ AYNI YER VE SAATTE YAPILACAKTIR. SALGININ SEYRİNE GÖRE VE DEVLETÇE ALINABİLECEK OLASI KARARLAR, YAPILABİLECEK AÇIKLAMALAR DOĞRULTUSUNDA ÜYELERİMİZE AYRICA BİLGİLENDİRME YAPILACAKTIR.

Değerli üyelerimizin zamanlarını planlamalarını ve toplantıda hazır bulunmalarını bekliyoruz.

Selam, sevgi ve saygılarımızı, başarı dileklerimizi bildirir, Genel Kurul toplantısında hazır bulunmanızı önemle rica ederiz.

MÜZİK EĞİTİMCİLERİ DERNEĞİ (MÜZED) İSTANBUL ŞUBESİ YÖNETİM KURULU

GÜNDEM

 1. Açılış, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı
 2. Müzik dinletisi
 3. Divanın oluşumu
 4. Yönetim ve denetim kurulları raporlarının ayrı ayrı okunması, görüşülmesi; ve aklanması
 5. Tahminî bütçenin görüşülmesi ve karara bağlanması
 6. Yönetim, denetim ve onur kurullarına seçim yapılması
 7. Dilekler ve kapanış

MÜZED 10. OLAĞAN GENEL KURULUMUZ ERTELENMİŞTİR

Sevgili MÜZED Üyeleri,

Aşağıdaki duyurumuzda yer alan ve 1 Aralık 2020 günü yapılacağını duyurduğumuz MÜZED 10.Olağan Genel Kurulu, İçişleri Bakanlığı, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğünün aşağıda görülen duyurusu uyarınca 2021 Mart Ayına ertelenmiştir. Genel Kurul duyurumuz, yapılacağı tarihten en az 15 gün önce tekrar duyurulacaktır. Değerli üyelerimize saygı ile bildiririz.

Bu vesileyle MÜZED üyesi olmanın sorumluluğu ve duyarlılığıyla derneğimizi yaşatmak ve sağlıklı günlere ulaştırmak ereğiyle sevgili üyelerimizin (varsa) geçmişe yönelik ödenti borçlarını da kapatmalarını bekliyoruz. Ödenti borçları ve bağışlarınız için dernek yöneticilerimizi telefonda aramanızı ya da [email protected], [email protected]  adreslerinden birine e-posta göndererek bilgi almanızı rica ediyoruz.

MÜZİK EĞİTİMCİLERİ DERNEĞİ (MÜZED) MERKEZ YÖNETİM KURULU 30.11.2020

ÖDENTİ VE BAĞIŞLARINIZ İÇİN MÜZED BANKA HESAP NUMARASI

Ödenti ve bağışlarınızı derneğimizin T.C. Ziraat Bankası Ankara Bakanlıklar Şubesindeki 3668994 5001 numaralı hesabına (Şube kodu: 1133 Bakanlıklar/ANKARA) (IBAN NO: TR760001001133036689945001) yatırabilir ya da dernek saymanına makbuz karşılığı elden teslim edebilirsiniz.

MÜZİK EĞİTİMCİLERİ DERNEĞİ (MÜZED) GENEL MERKEZİ 10. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISINA ÇAĞRI 16.11.2020

SEVGİLİ MÜZED ÜYESİ,

Derneğimizin bu yılın Haziran ayında yapılması gereken ancak Kovid 19 salgını nedeniyle T. C. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğünce ertelenen 10. Olağan Genel Kurul Toplantısı 01.12.2020 SALI GÜNÜ MEŞRUTİYET CAD. HATAY SOKAK DOĞANÇAY APT.  NO: 5/10 KIZILAY- ANKARA ADRESİNDEKİ MÜZED GENEL MERKEZİ SALONUNDA SAAT 12:00’DA YAPILACAKTIR.

Ancak KOVİD 19 Salgını devam etmekte olduğu için İLK TOPLANTIDA ÇOĞUNLUK SAĞLANAMADIĞI TAKDİRDE İKİNCİ TOPLANTI 16 OCAK 2021 CUMARTESİ GÜNÜ AYNI YER VE SAATTE YAPILACAKTIR. SALGININ SEYRİNE GÖRE VE DEVLETÇE ALINABİLECEK OLASI KARARLAR, YAPILABİLECEK AÇIKLAMALAR DOĞRULTUSUNDA ÜYELERİMİZE AYRICA BİLGİLENDİRME YAPILACAKTIR.

Değerli üyelerimizin zamanlarını planlamalarını ve toplantıda hazır bulunmalarını bekliyoruz.

Selam, sevgi ve saygılarımızı, başarı dileklerimizi bildirir, Genel Kurul toplantısında hazır bulunmanızı önemle rica ederiz.


GÜNDEM

 1. Açılış, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı
 2. Müzik dinletisi
 3. Divanın oluşumu
 4. Yönetim, denetim ve onur kurulları raporlarının ayrı ayrı okunması, görüşülmesi; ve aklanması
 5. Tahminî bütçenin görüşülmesi ve karara bağlanması
 6. Tüzük değişikliği önerilerinin görüşülmesi ve karara bağlanması
 7. Şube kurulması konusunda merkez yönetim kuruluna yetki verilmesi
 8. Taşınmaz malların alımı-satımı konularında merkez yönetim kuruluna yetki verilmesi
 9. Vakıf girişimi konusunda merkez yönetim kuruluna yetki verilmesi
 10. Yönetim, denetim ve onur kurullarına seçim yapılması
 11. Dilekler ve kapanış


1 KASIM MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ GÜNÜ KUTLU OLSUN!

Basın Açıklaması                                                                       1 Kasım 2020

1 KASIM MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ GÜNÜ’NÜN ÇAĞRISI:

TOPLUMSAL KALKINMANIN, ÜRETİMİ ÇOĞALTMANIN YOLU KÜLTÜRE, SANATA, EĞİTİME YATIRIMDAN GEÇER

1 Kasım 1924’te Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öngörüsü ve buyruğuyla İstiklâl Marşı’mızın bestecisi Osman Zeki Üngör’ün yönetiminde Musıkî Muallim Mektebinin açılması Türkiye’de akademik anlamda sanat eğitimcisi ve sanatçı yetiştirmenin ilk adımıydı. Bu tarihsel kurumumuzun açıldığı 1 Kasım Günü, 2018 yılından itibaren Müzik Eğitimcileri Derneği (MÜZED) Onursal Başkanı Prof. Dr. Ali Uçan’ın önerisi ve MÜZED Merkez Yönetim Kurulunun oybirliğiyle aldığı kararla MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ GÜNÜ ilan edildi. Bugün Musıkî Muallim Mektebimizin açılışının 96. yılını; Müzik Öğretmenliği Günümüzün üçüncüsünü içimiz buruk ancak umutlu kutluyoruz.

Müzik Eğitimciliği günümüzde, önceki gün İzmir İlimizde gerçekleşen deprem nedeniyle yüreğimiz üzüntüyle dolu. İzmir’de ve yakın illerde depremi yaşayan tüm yurttaşlarımıza geçmiş olsun der; depremde yaşamını yitiren canlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dileriz.

Ülkemiz ve bütün dünya ülkelerinin yaşadığı Kovid 19 uluslararası nedeniyle toplumsal yaşamın her alanında olduğu gibi eğitim, kültür, sanat alanında da büyük sorunlar yaşandı, yaşanıyor. Salgını önleyebilmek için zorunlu olarak dersler uzaktan yapıldı; konserler, sanat etkinlikleri ertelendi, bazı dinletiler internet üzerinden yapılabildi. Bu dönemde özel kurumlarda çalışan pek çok sanat eğitimcisi ve sanatçı işsiz kaldı, evine ekmek götüremedi.

Yetkililerin, bilim insanlarının açıklamalarına göre Kovid 19 salgını daha uzunca bir süre ortadan kalkmayacak; yaşam, salgınla birlikte sürecek. Ancak Bu süreçte ülkenin ve ulusun onurlu, başı dik yaşamı, geleceği için elbette üretim, istihdam, toplumsal iletişim, eğitim, kültür, sanat ve spor da devam edecek.

Bundan 96 yıl önce genç Cumhuriyetimiz ülkemizi ayağa kaldırmak ve devrimleri başarmak için işe eğitim, kültür ve sanat adımlarıyla başlamış; öncelikle Musıkî Muallim Mektebini kurmuştu.

Bugün de ekonomik gelişmenin, toplumsal kalkınmanın, üretimi büyütmenin, ülke bütünlüğümüzü ve Mavi Vatanımızı korumanın yolu: öncelikle eğitime, kültüre, sanata yatırım yapmaktan geçmektedir. Bu amaçla kültüre, sanata, eğitime ayrılan bütçe artırılmalıdır, planlı, dengeli, verimli kullanılmalıdır.

Okullarımızın her kademesinde sanat derslerinin ağırlığı, bu gerçekliğe ve 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu’nda belirlenmiş esaslara uygun düzenlenmeli; ortak dersler arasında yer alacak haftada ikişer saatlik sanat derslerine temeleğitimden başlayarak bu derslerin dal öğretmenleri girmelidir. Öğretim programlarının, ders materyal, araç ve gereçlerinin hazırlanma süreçlerinde katılımcılık ilkesi genişletilmeli, kurumsallaştırılmalıdır.

Önümüzdeki atama döneminde okullarımızın  gereksinmesini ve atama bekleyen binlerce müzik öğretmenin beklentisini karşılayacak biçimde en az 1500 müzik öğretmeni ataması yapılmalıdır.

CSO yeni konser binasının Cumhuriyetimizin 97. yılında tamamlanmış olması ve kuruma yeni sanatçı istihdamı yapılması önemlidir. Tüm emeği geçenleri kutlarız. Aynı biçimde Ankara Atatürk Kültür Merkezi Alanı’nın tamamı adında ve amaçlarında belirtildiği gibi kültür ve sanat hedefleri için değerlendirilmelidir. Sanatçılar ve sanatseverler, İstanbul Atatürk Kültür Merkezinin de yapımının tamamlanarak işlevlerine uygun biçimde bir an önce açılmasını beklemektedir. Orkestralarımızın, sanat kurumlarımızın sayısı planlı biçimde çoğaltılmalı, eksik kadrolar yeni istihdamla tamamlanmalıdır.

Kültür ve Turizm Bakanlığının bu sezonda salonlarını özel tiyatroların etkinliklerine açmasını yerinde ve anlamlı buluyoruz. Aynı biçimde olanaksızlıklar içinde sanatı var etmeye çalışan ve ticari boyutu olmayan kültür sanat, eğitim derneklerinin, toplulukların müziksel/sanatsal etkinliklerine, provalarına Kültür ve Turizm Bakanlığının, Millî eğitim Bakanlığının, kamunun, yerel yönetimlerin, üniversitelerin atıl bekleyen salonları açılmalıdır. Bu binalar, olanaklar ülke insanının sanatı yeşertmesi için yapılmıştır.

Hâlen TBMM’de görüşülmekte olan “İşsizlik Sigortası Kanun Tasarısı”nın 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlar için belirli süreli iş sözleşmelerini kolaylaştırıcı hükümleri, işçilerin iş güvencesini, kıdem ve ihbar tazminatlarını, sendika hakkını ortadan kaldırmaktadır. Müzik emekçilerini de yakından ilgilendiren bu hükümler tasarıdan çıkarılmalı tüm çalışanların kıdem tazminatları ve diğer hakları güvence altına alınmalıdır. Salgında işsiz kalan müzik emekçilerine, sanatçılarına devletçe yardım yapılmalıdır.

Musıkî Muallim Mektebimizin açılışın 96. yılında  değerli sanat eğitimcilerimizi, sanatçılarımızı, sanatseverlerimizi birlik olmaya, haklarını birlikte aramaya, derneğimizle iletişime geçmeye çağırıyoruz.

Tüm sanat eğitimcilerimizin ve sanatçılarımızın 1 KASIM MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ GÜNÜ kutlu osun!

Refik SAYDAM, Müzik Eğitimcileri Derneği (MÜZED), Genel Başkanı